tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Między młotem, a kowadłem

 
Ostatnio odebraliśmy w redakcji telefon od zbulwersowanej czytelniczki. Kobieta, niegdyś przewodnicząca KGW w Idzikowicach?Brzuzie, zarzuciła nam podawanie na łamach prasy sprzecznych informacji


Cykl traktujący o Kołach Gospodyń Wiejskich z terenu naszego powiatu pojawia się w naszym Tygodniku już od ponad roku. Nigdy jednak nie mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją.
Zbierając materiały do tych artykułów opieramy się na rozmowach przeprowadzanych przeważnie z obecnymi przewodniczącymi grupy, które czerpią wiedzę z kronik oraz "zasięgają języka" od najstarszych członkiń, by przekazywane nam informacje były jak najbardziej wiarygodne. Piszemy "jak najbardziej", bowiem nie możemy przecież w stu procentach wierzyć w to, co przekazują sobie z pokolenia na pokolenie.
Czytelniczka, która dzwoniła do naszej redakcji twierdzi, że do artykułu z numeru 49 "Brzuzanki i idzikowiczanki doKoła!" ? z naszej winy wkradł się błąd. Napisaliśmy, zgodnie z tym co nam powiedziała przewodnicząca, że w momencie reaktywacji grupy w 2005 roku, koło liczyło piętnaście członkiń z Brzuzy i Idzikowic. Czytelniczka, która jest zarazem byłą przewodniczącą tego KGW, twierdzi, że zrzeszonych w kole kobiet było wówczas aż czterdzieści. Dla potwierdzenia wiarygodności swojej tezy podała nam za przykład artykuł, traktujący o brzuzankach i idzikowiczankach, który ukazał się na łamach naszej gazety w numerze 43 z 2005 roku.
Najbardziej wiarygodnym źródłem materiałów i skarbnicą wiedzy o gospodyniach jest prowadzona od lat kronika. Dotarliśmy do zapisów, w których, czarno na białym, pod tekstem o wznowieniu działalności grupy w 2005 roku, widnieje piętnaście nazwisk ówczesnych członkiń. Wg posiadanych przez nas informacji kronikę prowadziła ówczesna przewodnicząća.
Pani, która do nas dzwoniła domagała się sprostowań. Tylko co tu prostować. Pisząc o hisorii KGW nie mamy możliwości zweryfikowania wszystkich danych z 16 lat działalności Tygodnika Opoczyńskiego. Bazujemy na tym co nam prezekazują aktualne władze kół, te zaś opierają się na dostgępnych im kronikach.
Odnosimy wrażenie, że powód tej interwencji był zgoła inny, ale nie będziemy dociekać jaki.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »