tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sport

 Marceli Bogusławski mistrzem Polski

 
76. Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym Koziegłowy 2013

Doskonale zaprezentowali się zawodnicy LKK LUKS Sławno podczas 76. Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym, rozegranych 12 i 13 stycznia w Koziegłowach (woj. śląskie). Złoty medal i tytuł mistrza Polski wywalczył junior młodszy Marceli Bogusławski.
W sobotę, 12 stycznia na trasie MP ścigali się kolarze młodszych kategorii wiekowych, natomiast w niedzielę do walki o koszulki z orłem na piersi stanęli starsi zawodnicy.
Podczas sobotnich wyścigów panowały bardzo trudne warunki. Padający śnieg i silny wiatr powodowały, że mimo systematycznego odśnieżana trasa była zasypana i wyjątkowo wymagająca. Z kolei zalegający pod śniegiem lód sprawiał, że kolarze z trudem utrzymywali się na rowerach, szczególnie na zakrętach i nawrotach.
Młodzicy walczyli o naramienniki prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Wacława Skarula. W gronie chłopców zwyciężył Grzegorz Mochola (LKK Start Tomaszów Mazowiecki) przed Danielem Jurczykiem (Błękitni Mexller Sokpol Koziegłowy) i Filipem Maciejukiem (Pogoń Mostostal Puławy). Reprezentujący LKK LUKS Sławno Damian Nowakowski zakończył zmagania na dziewiątym miejscu.
Najlepszą młodziczką została Klaudia Bielawska (Koźminianka), drugie miejsce zajęła Patrycja Świerczyńska (Start Tomaszów Mazowiecki) a trzecie Maja Danielak (Stobrawa Kluczbork).
Dziewczęta ze Sławna uplasowały się w czołowej dziesiątce. Piąta była Izabela Ksyta, szósta Karolina Rzeźnik, siódma Agnieszka Szpocińska a dziewiąta Patrycja Hałubińska.
Te wyniki należy uznać za dobre. Po zawirowaniach na starcie dziewczęta ruszyły na trasę z kilkunastosekundowym opóźnieniem. Było to spowodowane złym oznakowaniem początku trasy. Sugerując się napisem ?Start? na dmuchanej bramie, nasze kolarki pojechały właśnie tam. Okazało się jednak, że była to? meta, a linia startu została usytuowana zupełnie w innym miejscu ? bez oznaczenia. Stąd kłopoty.
Po wyścigach młodzików do walki o medale MP ruszyli juniorzy młodsi. Wśród dziewcząt triumfowała Anna Tomczyńska z UKS Koźminianka, srebrny medal zdobyła Katarzyna Socha z LKS Azalia Brzóza Królewska, a brązowy Zofia Rzeszutek z Baszty Bytów. Na miejscu ósmym na mecie zameldowała się kolarka LUKS Sławno Emilia Jędrzejczyk.
W gronie chłopców pewne zwycięstwo odniósł reprezentant Intergral Collections LKK LUKS Sławno Marceli Bogusławski, który prowadził od startu do mety. Brawo Marceli! Srebrny medal wywalczył Damian Sławek (LKS POM Strzelce Krajeńskie), a brązowy Tomasz Rzeszutek (Baszta Bytów).
Bardzo dobrze pojechali bracia Budzińscy, dla których był to pierwszy sprawdzian w rywalizacji z kolegami starszymi o rok. Tomek Budziński po bardzo dobrej jeździe na trudnej technicznie trasie zajął siódme miejsce. Marcin Budziński, który już na początku miał utrudniony start, ponieważ ruszał z siódmego rzędu, zdołał dojechać do mety na pozycji piętnastej.
Ta grupa wiekowa była obsadzona najliczniej. Do walki o medale stanęło 66 kolarzy.
W niedzielę do rywalizacji o medale przystąpili kolarze starszych kategorii wiekowych. W wyścigu juniorów triumfował Michał Paluta (POM Strzelce Krajeńskie), przed Łukaszem Mańskim z Baszty Bytów i Piotrem Konwą (4 FE?Vive Racing Team).
Niestety, kolarze LKK LUKS Sławno byli bez większych szans na medale. Przyszło im rywalizować z zawodnikami starszymi i bardziej doświadczonymi w tej odmianie kolarstwa. Trzeba jednak przyznać, że walczyli dzielnie i zajęli przyzwoite miejsca. Kamil Wróbel zameldował się na mecie jako osiemnasty, a Michał Kalinowski był dwudziesty trzeci.
W juniorkach złoty medal wywalczyła Łucja Pietrzak z Koźminianki Koźminek, wyprzedzając Nicolę Płosaj i Natalię Radzicką z Limaro Kórnik.
Niesamowicie pasjonująca była rywalizacja w wyścigu kobiet open. Przez większość dystansu z dużą przewagą prowadziła Paula Gorycka. Ostatecznie została ona doścignięta i wyprzedzona przez Mgdalenę Pyrgies z Gliwic. Jako trzecia na mecie zameldowała się Magdalena Hałajczak z Poznania.
Kolarka Integral Collections LUKS Sławno Marta Turoboś pojechała bardzo dobrze, plasując się na miejscu piątym. Gdyby nie popełniła błędu po starcie, mogła być jeszcze wyżej. Od początku ?pilnowała koła? ubiegłorocznej mistrzyni Olgi Wasiuk, jednak faworytka była tego dnia w słabej dyspozycji. Kiedy Marta zorientowała się, że taka taktyka nie przyniesie sukcesu, ruszyła do przodu, ale rywalki były już za daleko.
Dodajmy, że gdyby w mistrzostwach uwzględniano kategorię młodzieżową kobiet, kolarka ze Sławna zostałaby mistrzynią Polski.
Mariusz Gil nie obronił mistrzowskiego tytułu w elicie. Pokonał go ubiegłoroczny młodzieżowy mistrz Polski Marek Konwa. Rywalizacja w tej kategorii była pasjonująca. Początkowo prowadził Gil, później na czoło wyszedł Konwa, ale na ostatnim okrążeniu stracił prowadzenie. Losy złotego medalu rozstrzygnęły się na finiszu. Na ostatniej prostej mocniejszy okazał się Konwa. Trzecie miejsce z prawie dwuminutową stratą zajął Andrzej Kaiser.
W wyścigu elity po kilkuletniej przerwie w startach wystąpił Bartłomiej Gierczak, reprezentujący LKK LUKS Sławno. Bartek dobrze wystartował, ale tempo narzucone przez rywali było dla niego za szybkie. Ostatecznie zakończył zmagania na dwunastym miejscu, z czego może być zadowolony. Na początku swojej kariery kolarskiej, w 1995 roku, na tej trasie Bartłomiej Gierczak wywalczył tytuł mistrza Polski młodzików.
Gospodarze mistrzostw cieszyli się ze złotego medalu Bartosza Pilisa w orlikach. Jego zwycięstwo nie podlegało dyskusji. Przed metą mógł się pokusić o zejście z roweru i minięcie jej pieszo. Srebrny medal wywalczył Patryk Stosz, a brązowy Sebastian Młyński.
W tej kategorii wystartował Mateusz Laszczyk z Integraf Collection LUKS Sławno. Jechał bardzo dobrze, niestety zawiódł sprzęt ? pękła szprycha w kole i Mateusz musiał dobiec do boksu technicznego. Zajęło to sporo czasu i rywale znacznie odjechali. Po wymianie roweru kolarz ze Sławna ruszył w pościg. Zdołał wywalczyć dziewiąte miejsce.
Wyniki naszych kolarzy podczas MP należy uznać za bardzo dobre, tym bardziej, że w ostatnim czasie niewiele startowali w wyścigach przełajowych.
W najbliższy weekend skromna reprezentacja klubu ze Sławna wystartuje w finałowych wyścigach Pucharu Polski i Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS w Bieganowie (powiat słubicki). Dla naszych zawodników będzie to rekonesans trasy przyszłorocznych Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym, które zostaną rozegrane właśnie w Bieganowie.Na pierwszym planie junior Kamil WróbelMłodziczka Izabela Ksyta zdobyła piąte miejsceMistrz Polski Marceli Bogusławski i ekipa ze SławnaTak wyglądała szatnia LKK LUKS Sławno


ZG   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (810) z dnia 18 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »