tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Mammobus w Opocznie i okolicach

 


28 i 29 lipca mammobusy, w których kobiety mogą wykonać bezpłatne badania, odwiedzą Sławno, Paradyż, Białaczów i Opoczno. Takie badanie może uratować zdrowie i życie.
W poniedziałek, 28 lipca mammobus stanie na ul. Kwiatowej w Sławnie (przy strażnicy OSP).
29 lipca, badania będą przeprowadzane przy Gminnym Ośrodku Zdrowia (ul. Polna) w Paradyżu, przed Urzędem Gminy w Białaczowie oraz przed Miejskim Domem Kultury w Opocznie. Z bezpłatnych badań w tych dniach mogą skorzystać wszystkie kobiety, które otrzymały imienne zaproszenie, ale także wszystkie panie w wieku pomiędzy 50 a 69 rokiem życia (roczniki 1945?1964), które w ciągu dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii. Wystarczy się wcześniej zarejestrować (pod nr tel. 58 666 2 444 (czynne 7 dni w tygodniu), co pozwoli uniknąć kolejek przy mammobusie.
Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Zakłada on objęcie badaniami profilaktycznymi jak największej liczby kobiet w wieku 50?69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją ? czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie ma on formy pełnego opisu diagnostycznego, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.
Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi, najczęściej występującego nowotworu złośliwego wśród kobiet dojrzałych. To najważniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać. Niektóre panie nie zdają sobie sprawy, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych pozwala na ich niemal całkowite wyleczenie. Połowa kobiet uprawnionych do bezpłatnego badania mammograficznego w ramach "Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi" wciąż z niego nie skorzystała.
Informacje o badaniach dostępne są na stronie internetowej www.mammo.pl


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (887) z dnia 11 Lipca 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »