tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Mają i patrona, i sztandar

 
Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć - słowa Oskara Kolberga przyświecały sobotniej uroczystości nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Bukowcu Opoczyńskim imienia Tadeusza Sygietyńskiego, twórcy Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który wystąpił tego dnia w szkole. Uroczystość nadania imienia połączono z przekazaniem uczniom sztandaru szkoły



Podniosły moment ślubowania na nowy sztandar


Uroczystość rozpoczęła msza clebrowana wspólnie przez ks. dziekana Jana Serszyńskiego, ks. Leszka Sokoła, proboszcz parafii NNMP oraz absolwentów bukowieckiej szkoły - ks. Mirosława Adamczyka z parafii w Starachowicach i kleryka Łukasza Białasa.
W uroczystości udział wzięli wicewojewoda Krystyna Ozga, członek zarządu województwa Dariusz Klimczak, przewodniczący sejmiku województwa Marek Mazur, radni sejmiku - Anna Mizgalska-Dąbrowska i Wiktor Olszewski, prezes WFOŚiGW Andrzej Budzyński, wicekurator łódzki Konrad Czyżyński, władze miasta z burmistrzem Janem Wieruszewskim na czele. Przybyli także emerytowani nauczyciele szkoły oraz mieszkańcy Bukowca Opoczyńskiego.
Dyrektorka szkoły, Bernarda Adamczyk w kilku słowach przedstawiła zebranym historię placówki. Następnie przewodniczący Rady Miejskiej, absolwent tej szkoły Zdzisław Wojciechowski odczytał akt nadania imienia Tadeusza Sygietyńskiego, przekazując dyrekcji szkoły uchwałę RM.
Sztandar przekazano uczniom placówki. Z rąk przewodniczącego Rady Rodziców, Ryszarda Dąbrowskiego szkoły, odebrał go uczniowski poczet sztandarowy w składzie: Dominik Kowalczyk, Aleksandra Dąbrowska, Aleksandra Fiderek, Adrian Zalega, Milena Jakóbik i Agnieszka Kopacz. Sztandar zaprezentowano, wyjaśniając symbolikę umieszczonych na nim elementów. Po jednej stronie, na biało-czerwonym tle, widnieje biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną i rozpostartymi skrzydłami symbolizującymi dążenie do najwyższego lotu oraz gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Złotymi literami wyhaftowano napis „Bóg, honor, ojczyzna”. Po jego drugiej stronie, na niebieskim tle, znajduje się olejny portret Tadeusza Sygietyńskiego. Otacza go biały krąg, w którym umieszczono nazwy szkół. W rogach złotą nitką wyhaftowano ważne dla szkoły daty. Biegnący przez środek pasiak opoczyński dzieli sztandar na dwie połowy, symbolizujące dwie szkoły wchodzące w skład zespołu. Uroczyste ślubowanie na sztandar złożyła delegacja uczniów: przedstawiciele szkoły podstawowej - Wiktor Wojtun i Wiktor Zdanowski oraz gimnazjum - Adrian Tomasik, Kinga Rafalska, Daniel Wereszka i Ilona Adamczyk. Uczniowie zobowiązali się w nim służyć ojczyźnie rzetelną nauką, pracą i wzorowym zachowaniem, dbać o dobre imię szkoły i godnie ją reprezentować, szanować nauczycieli i wychowawców oraz solidnie wypełniać obowiązki ucznia.
Po dopełnieniu wszystkich ceremonii głos oddano gościom, którzy gratulowali nowego sztandaru oraz tak trafnego wyboru patrona placówki. W rodzinie placówek noszących imię Tadeusza Sygietyńskiego bukowiecką szkołę powitały Monika Matusiewicz, dyrektorka MDK im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz Beata Justyna ze Szkoły Podstawowej im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Proszeniu.
W dalszej części uroczystości przyszedł czas na podziękowania za wspieranie placówki oraz pomoc w organizacji uroczystości. Wyrazem wdzięczności były oprawione ilustracje wykonane tradycyjnym haftem krzyżykowym przez uczniów gimnazjum oraz pamiątkowe płytki ceramiczne wykonane przez Ceramikę Paradyż. Szczególne podziękowania skierowano również do Elżbiety Adamczyk, która haftem krzyżykowym wykonała portret Tadeusza Sygietyńskiego, Małgorzaty Jędrasik, która wyhaftowała ilustrację pary w strojach ludowych oraz do Anny Jędryki - wykonanymi przez nią kwiatami z bibuły ozdobiono tego dnia budynek szkoły. Wszystkie panie są jedocześnie rodzicami uczniów szkoły.
Uroczystość zakończył program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły i KGW w Bukowcu Opoczyńskim. Jego tematem wiodącym była konferencja prasowa z udziałem Tadeusza Sygietyńskiego - w jego rolę wcielił się Bartłomiej Czarnecki z kl. III Gimnazjum, w której trakcie ukazywano związki twórcy „Mazowsza” z regionem opoczyńskim. W przygotowaniu tej części organizatorom pomógł dr Jan Łuczkowski. Rozmowę ilustrowano licznymi występami taneczno-wokalnymi, do których przygrywał Edward Rogowski. Publiczności szczególnie spodobały się piosenki zaśpiewane przez Olę Dąbrowską (kl. III Gimnazjum) i Kasię Wójcik (kl. II Gimnazjum), a także recytacja Julii Chrustowicz i Kamila Dworaka z kl. I SP. Program artystyczny uczniowie zakończyli wykonaniem pieśni „Ziemio opoczyńska miła”.
Kulminacją uroczystości był występ zespołu „Mazowsze”, który zatańczył do utworu „Rondo a la krakowiak” Fryderyka Chopina.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (653) z dnia 22 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »