tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Maestro dał popis gry na organach

 
Renowacja organów w kościele pw. św. Łukasza w Drzewicy oficjalnie zakończona. Pierwszy po remoncie koncert odbył się w minioną niedzielę, 20 października. Przy klawiaturze zasiadł mistrz Jerzy Kukla, który pokazał, jak wspaniałe brzmienie można wydobyć z odrestaurowanego instrumentuPełnię brzmienia z odrestaurowanych organów wydobył mistrz Jerzy KuklaJak pisaliśmy przed trzema tygodniami, modernizacja drzewickich organów prowadzona była od czerwca przez Jerzego Kuklę ? cenionego organmistrza i organistę?wirtuoza. Prace polegały nie tylko na oczyszczeniu, walce z drewnojadami i wymianie wyeksploatowanych elementów, ale również na technicznym usprawnieniu instrumentu oraz udoskonaleniu jego walorów brzmieniowych.
Dzięki renowacji organy zyskały całkiem nowy blask. Po dobudowaniu jednego mają teraz trzydzieści osiem głosów, charakteryzują się większą głębią brzmienia, mocniejszym, czystszym i bardziej selektywnym dźwiękiem.
Uroczysta prezentacja odnowionego instrumentu odbyła się w niedzielę, 20 października. Z tej okazji do Drzewicy przyjechał ks. prałat Wojciech Szary ? dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego, przewodniczący Komisji ds. muzyki i śpiewu kościelnego Kurii Diecezji Radomskiej.
Przy klawiaturze zasiadł sam Jerzy Kukla, który jako organista koncertował w najważniejszych ośrodkach muzyki organowej Polski i Europy. W drzewickim kościele zagrał podczas mszy o godz. 10.00 i 12.00, a między nabożeństwami dał inauguracyjny koncert, opatrzony komentarzem gościa z Radomia.
Na kilkudziesięciominutowy występ złożyły się toccata d?moll Jana Sebastiana Bacha oraz fragmenty różnorodnych utworów muzyki baroku. Pokaz przypadł do gustu licznie zgromadzonym parafianom, czego dowodem gromkie oklaski dla wykonawcy.
Oficjalne odebranie organów po remoncie oraz ich poświęcenie miało miejsce podczas sumy. Uczestniczący w mszy samorządowcy ? przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Maria Teresa Nowakowska oraz burmistrz Janusz Reszelewski ? podziękowali kwiatami maestro Jerzemu Kukli oraz ks. prałatowi Wojciechowi Szaremu.
? Dzięki remontowi zrodziła się myśl wykorzystania organów do gry koncertowej ? przyznaje proboszcz parafii w Drzewicy, ks. kan. Adam Płuciennik. Pierwszy koncert dowiódł, że brzmienie wydobywane z drzewickiego instrumentu ma wysoką jakość i może stanowić ucztę dla ucha.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (850) z dnia 25 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »