tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Mały jubileusz

 
Kiedy pięć lat temu pojawił się pomysł zorganizowania przeglądu piosenki w małej wiejskiej parafii, uśmiechano się ironicznie i nie wróżono mu powodzenia. Trzeba było używać nie lada argumentów, aby zachęcić pierwszych wykonawców, wręcz siłą wypychać ich na scenę. Dziś przegląd piosenki religijnej w Kraśnicy ma swoją renomę i wiele osób często zagląda w kalendarz, aby nie przegapić przedostatniej niedzieli października


Już po raz piąty odbył się w Kraśnicy parafialny przegląd piosenki religijnej. Wprawdzie inicjatywa ma charakter lokalny, ale do udziału w imprezie zgłasza się coraz więcej osób. W tym roku wystartowało w przeglądzie 33 uczestników, reprezentując różne kategorie: soliści (Kinga Zięba, Katarzyna Miśkiewicz, Klaudia Stuleblak, Aleksandra i Magdalena Nowakówny, Marta, Hanna i Maciej Fiderkowie, Wiktoria Wójcik, Katarzyna Kołodziejczyk, Amelia Jędrasik, Edyta Maślak, Jakub Fiderek, Weronika Głąbińska, Ewa i Faustyna Goskówny, Aleksandra Więcek, Dominika Panfil, Jowita Zięba, Kazimierz Stępień oraz Czesław Jakubowski), trzy duety (Aleksandra Pawlik i Agata Augustyniak, Natalia i Izabela Rogulskie, Beata Kołodziejczyk i Weronika Fiderek), dwa tria (Zuzanna Pacholczyk, Martyna Pawlik i Anna Kalużna oraz Piotr, Maria i Anna Kołodziejczykowie), dwa szkolne chóry (z Kraśnicy i z Modrzewia), cztery Koła Gospodyń Wiejskich (z Dąbrówki, z Dęby, z Kraśnicy i z Modrzewia) oraz schola parafialna i chór "Adalbertus". Łącznie przed kraśnicką publicznością wystąpiło około 130 osób.
? Cel jaki stawialiśmy sobie pięć lat temu został osiągnięty, rozśpiewaliśmy naszą parafię ? powiedział Jarosław Kołodziejczyk, pomysłodawca przeglądu. ? Poszerza się przedział wiekowy uczestników. Najmłodsi wykonawcy mają po cztery lata, a najstarsi ponad sześćdziesiąt. Jeżeli małe dzieci się nie boją się śpiewać, a starsi się nie wstydzą, to jest to już wielki sukces tej inicjatywy muzycznej.
Patrząc przez pryzmat pięciu lat, widać jak niektórzy uczestnicy się zmieniają, jak dzieci rosną razem z naszym przeglądem, widać to po zdjęciach w naszym archiwum. Być może uda się to kiedyś zebrać i pokazać w szerszej publikacji.
Jak wyjaśnił organista Michał Fiderek, sukcesywnie realizowana jest koncepcja zapoznawania parafian z coraz to nowymi utworami. Organizatorzy zawsze zabiegają o to, aby jedną z nagród jakie otrzymują soliści były płyty z piosenkami religijnymi. Szczególnie cieszy potem fakt, gdy choć niektóre z tych piosenek są wykonywane na następnych przeglądach.
Podtrzymywana jest tradycja połączenia piosenek z poezją. W czasie przeglądu zawsze jest czas na zaprezentowanie wierszy rodzimych twórców. W tym roku była to poezja zmarłego Jerzego Piekarskiego z Dęby, którego kilka wierszy deklamował ks. Jacek Bajon.
Kolejną składową edukacji muzycznej, a zarazem swoistą ucztą duchową dla zebranej widowni, jest występ gościa specjalnego. Na tegoroczny jubileuszowy przegląd został zaproszony młodzieżowy Chór JP II z parafii Podwyższenia Krzyża z Opoczna, który został owacyjnie przyjęty przez zebraną publiczność. Widzowie zostali do tego stopnia ujęci przez chórzystów, że do tego stiopnia, że w wielu młodych sercach zrodziło się pragnienie dołączenia do chóru JP II. Ponoć wróble ćwierkają o tym, że nastąpiła już pierwsza wymiana telefonów i deklaracji, co także cieszy Piotra Pawlika, prowadzącego opoczyński chór.
Gdzie leży sukces kraśnickiego przeglądu? Może w prezentowanej tematyce, która nie ogranicza się tylko do rozpowszechnionych w naszym powiecie festiwali piosenki maryjnej, ale sięga dalej i głębiej, pozwalając przy tym wykonawcom na swobodny dobór repertuaru? A może w tym, że jest to ? mimo licznie zgromadzonej publiczności ? jednak impreza nastrojowa i kameralna?
Chyba dobrym podsumowaniem tych pytań jest wypowiedź jednego z widzów przed kościołem ? Lubię tu co roku przyjeżdżać, bo tu można posłuchać piosenek i wczuć się w ich treść, a nie tylko pooglądać wykonawców.
Organizatorom i wykonawcom życzymy kolejnych udanych jubileuszy. Patronem medialnym przeglądu był TOP.


Czteroletnia Klaudia StuleblakGość specjalny chór Adalbertus


rzep   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (850) z dnia 25 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »