tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Małe ptaszki

 
Odłożyłam na bok prawdziwe pisarstwo, odkąd zajęłam się poszukiwaniem erotyki. Oto moje przygody w świecie prostytucji ? pisze Anais Nin we wstępie do zbioru opowiadań erotycznych zatytułowanych

Wbrew tytułowi nie jest to bynajmniej literatura ornitologiczna, bowiem o inne ptaszki tu chodzi. Choć po przeczytaniu jednego z tomów dzienników Anais wiedziałam, że po tej kobiecie można się spodziewać wszystkiego, ta pozycja zaskoczyła mnie nieco swoja treścią. Zbiór trzynastu krótkich opowiadań poświęcony jest wyłącznie erotyce, ociera się o pornografię. Właściwie nie ma tu miejsca na fabułę, co najwyżej na krótkie wprowadzenie i przedstawienie postaci. Reszta to dosadne, precyzyjne opisy aktów seksualnych, zachowań erotycznych i różnych wynaturzeń. Obok tradycyjnych damsko?męskich relacji można tu odnaleźć również miłość lesbijską, seks grupowy, a nawet odniesienia do świata zwierząt czy kazirodztwa. Nowele mogą więc szokować, tym bardziej, jeśli uświadomimy sobie, że powstawały w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. Teksty poznawane wówczas potajemnie, dziś zaliczane są do klasyki literatury.
"Małe ptaszki" to niezpomniana podróż do świata erotyki. Nin ukazuje tu seks jako jedną z wielu, całkiem naturalną i nieodłączną część życia, bez żadnych ograniczeń. Autorka nie przebiera w słowach i jest dosadna w opisach. Rezygnuje z literackiego zawoalowania erotyki na rzecz opisywania jej w prosty, nieskomplikowany sposób, bez zbędnych upiększeń i przesadnej skromności. Potrafi przy tym stworzyć wyjątkowy klimat zmysłowości i poczuć zapach cynamonu, szafranu, piżma, słonego wiatru znad Atlantyku, czy zapachu skóry. Ukazuje urokliwe miasteczka Normandii, ale i mroczne ulice Nowego Orleanu. I przedstawia bogaty kalejdoskop wyjątkowych postaci, głównie artystów, malarzy, muzyków i modelek, ale również służby, Cyganów czy ciemnoskórych. Ich fantazje i upodobania mogą zaskoczyć?
Anais Nin to francuska pisarka, pochodzenia duńsko?francuskiego po matce i kubańsko?katalońskiego po ojcu. Artystka i skandalistka żyjąca w latach 1903?1977. Urodziła i wychowała się w Paryżu, ale większą część swojego dorosłego życia spędziła w Stanach Zjednoczonych. W latach 20. i 30. uczestniczyła w życiu artystycznej bohemy Paryża. Zasłynęła głównie swoimi "Dziennikami", które obejmują ponad 60 lat jej barwnego życia i liczą w sumie kilkadziesiąt tysięcy stron. W jej dorobku znalazły się również powieści, opowiadania i kobieca literatura erotyczna. Treści o charakterze erotycznym pisała głównie dla pieniędzy, na zamówienie "tajemniczego kolekcjonera", choć jej życie prywatne mogłoby potwierdzać takie zainteresowania. Nin, pisarka obracająca się w świecie artystów, filmowców, pracująca w młodości jako modelka, zasłynęła jako bohaterka licznych skandali erotycznych ? głównie za sprawą wielu romansów, jakie łączyły ją m.in. pisarzem Henrym Millerem i jego żoną June, z psychoanalitykiem Otto Rankiem, poetą Antoninem Artau?dem, setkami innych mężczyzn i kobiet, a nawet z ojcem.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (871) z dnia 21 Marca 2014r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »