tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Młodzi historycy

 
Dziewięcioro uczniów ZSS nr 2 oraz dwoje gimnazjalistów z Paradyża zakwalifikowano do wojewódzkiego etapu konkursu "Losy bliskich i dalekich ? życie Polaków w latach 1914-1989"


Wśród 17 uczestników, którzy będą rywalizować ze sobą w wojewódzkim etapie konkursu, znalazło się aż 11 uczniów z opoczyńskiego. O nagrody oraz udział w etapie ogólnopolskim powalczą: Piotr Stępień, Agata Grabska, Anita Kowalczyk i Klaudia Nowicka z SP nr 2, Edyta Macieja, Anna Ziębicka, Jan Śmigiel, Wiktoria Jurek i Aleksandra Kmita z Gimnazjum nr 2 (opiekunką uczniów z "dwójki" jest Ewa Wilk), a także dwoje uczniów Gimnazjum w Paradyżu ? Kalina Juźwik (opiekun Antoni Morawski) i Dominik Stańczyk (opiekunka Ewa Krajewska).
O ich kwalifikacji zdecydował poziom indywidualnych prac opisujących losy Polaków w latach 1914?1989 w oparciu o źródła historyczne. Owe prace oceni teraz komisja wojewódzka, a najlepsze trzy w każdej kategorii zostaną zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego. Uczestników finału poznamy do 20 maja. Uczniowie zaprezentują w nim swoje prace ustnie i odpowiedzą na dotyczące prac pytania. Laureaci i finaliści konkursu, poza nagrodami, uzyskają dodatkowe punkty podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej województwa małopolskiego.
Konkurs organizowany jest przez małopolskiego kuratora oświaty w porozumieniu z innymi kuratorami oświaty. Jego współorganizatorem jest Fundacja Armii Krajowej w Londynie. Biorą w nim udział uczniowie klas IV?VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Polski, a także uczniowie szkół przy polskich placówkach dyplomatycznych i szkół polonijnych oraz punktów nauczania języka polskiego spoza granic kraju (szkół sobotnich działających przy polskich stowarzyszeniach, parafiach itp.). Jest to konkurs tematyczny, który zakłada poznawanie jednostkowych losów uczestników dramatycznych wydarzeń z najnowszej historii Polski, przywrócenie pamięci osób nieznanych bądź zapomnianych, inicjowanie poszukiwania źródeł historycznych oraz kształtowanie szacunku do wartości demokratycznych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (823) z dnia 19 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »