W piątek, 27 listopada na kolejnej sesji zebrała się Rada Powiatu.
Obrady zostały podzielone na dwie części. Pierwsza miała charakter uroczysty i odbywała się przy udziale licznego grona uczniów i nauczycieli. Starostwo podsumowało rywalizację sportową szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2008/2009 oraz konkurs plastyczny „Przeszłość ukryta w zabytkach”. Sala konferencyjna wprost pękała w szwach a ceremonia nagradzania najlepszych trwała ponad godzinę (listę wyróżnionych w konkursie plastycznym opublikowaliśmy w TOP nr 46 z 20 listopada, zaś najlepsze osiągnięcia sportowe - str. 26).
DPS nie w Białaczowie
Po przerwie przewodniczący Rady Krzysztof Nawrocki przystąpił do realizacji porządku obrad. Tym razem nie było żadnych pytań do sprawozdania z międzysesyjnych prac Zarządu Powiatu. Jedno, ale ważne, padło w punkcie „zapytania i interpelacje”. Radny Kazimierz Kożuchowski zapytał o sytuację z budową nowej siedziby Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie.
W ostatnich dniach pojawiły się informacje o trudnościach z realizacją inwestycji. Starosta tomaszowski, który decyzją wojewody został wskazany do wydania pozwolenia na budowę, takowego nie wydał. Przypomnijmy, że nowa siedziba placówki miała zostać wybudowana na 4-hektarowej działce w Białaczowie, nieodpłatnie nabytej przez powiat z Agencji Nieruchomości Rolnych. Według planu zagospodarowania przestrzennego teren, na którym położona jest nieruchomość, ma inne przeznaczenie.
Józef Róg potwierdził te informacje. - Wcześniej wydawało się, że możemy budować na działce w Białaczowie, jednak naczelnik wydziału budownictwa starostwa w Tomaszowie ma inne zdanie - wbrew opinii urbanistów. Teraz okazuje się, że budowa nie jest możliwa - powiedział starosta opoczyński.
Władze powiatu podjęły więc decyzję o nowej lokalizacji Domu Pomocy Społecznej. Projekt będzie realizowany w Nadolu w gminie Żarnów - kilka kilometrów w linii prostej od Białaczowa. - Chodzi o to, aby pracownicy DPS-u mogli w większości nadal pracować w nowym obiekcie - przyznał starosta.
Na potrzeby placówki przewidziano tam hektar gruntu. - Gdyby Białaczów zmieniał plan zagospodarowania przestrzennego potrwałoby to minimum osiem miesięcy, a jeśli byłyby protesty, to jeszcze dłużej - dodał. - I inwestycja nie zostałaby zrealizowana w zakładanym terminie, czyli do połowy 2011 roku. Wtedy budynek powinien być oddany do użytku.
- Myślę, że wielkich opóźnień nie będzie - podsumował starosta. - Teraz trzeba podpisać akt notarialny. Gmina Żarnów jest bardzo chętna, aby na jej terenie umiejscowić DPS, i udzieli wszelkiego wsparcia, aby stało się to szybko i sprawnie.
Dyrektor o maturach
Kolejne punkty posiedzenia realizowano dość szybko. Przy informacji o wynikach matur w naszym powiecie w roku szkolnym 2008/2009 głos zabrał radny Zbigniew Sobolewski - dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych nr 1. Zwrócił uwagę na słabe wyniki egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Żadna ze szkół w powiecie nie uzyskała średniej krajowej. Drugim niepokojącym faktem jest mała liczba egzaminów maturalnych zdawanych na poziomie rozszerzonym przypadająca na jednego ucznia. Dla przykładu - w Samorządowym LO prowadzonym przez gminę Opoczno przypada 2,15 takiego egzaminu na jednego ucznia, a w LO im. Stefana Żeromskiego 1,27. I są to najwyższe współczynniki w powiecie. W innych szkołach wynoszą po ok. 0,3 egzaminu rozszerzonego na jednego ucznia. - Absolwenci tych szkół mają niewielkie szanse dostać się na renomowane uczelnie czy bardziej oblegane kierunki - ocenił dyrektor ZSS nr 1. - Niewykluczone, że inwestycja mająca na celu wyposażenie placówek oświatowych w nowoczesne środki nauczania przyniesie efekt. Ale to dopiero za trzy, cztery lata.
Sprawozdanie z programu opieki nad zabytkami za lata 2008/2009 zostało przyjęte bez dyskusji, natomiast przy informacji o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu w roku szkolnym 2008/2009 głos zabrała Anna Kucharska, dyrektorka poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która podziękowała za wykonanie remontu filii poradni w Drzewicy. Na sesji gościła również Marianna Rożej - dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która przedstawiła Radzie informację dotyczącą profilaktyki grypy sezonowej i nowej grypy A/H1N1. Potwierdziła, że w Opoczyńskiem jeden przypadek tego wirusa zanotowano w Białaczowie, ale wszystko jest pod kontrolą.
Jeszcze o tablicach
Po przedłożeniu Radzie projektu budżetu powiatu na 2010 roku rozpoczął się blok uchwał. Radni m.in. dokonali zmian w budżecie i przyjęli rozkład godzin aptek na pierwsze półrocze 2010 roku. Najwięcej czasu zajęło podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia wniosku Ewy i Ryszarda Lewińskich, który dotyczył poparcia ich wcześniejszego wniosku do starosty o unieważnienie wskazanej przez państwa Lewińskich księgi wieczystej. Rada rozpatrzyła wniosek odmownie.
W punkcie „zapytania i wolne wnioski” członek Zarządu Powiatu radny Bogdan Kubiszewski wnioskował o przyłączenie się do inicjatywy posła Roberta Telusa i prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Opoczyńskiej Wiesława Sołtysiaka a więc wystosowanie do rządu petycji w sprawie podjęcia działań mających na celu poprawę sytuacji na polskiej wsi. Radny Kożuchowski apelował, aby przełożyć ten temat na kolejną sesję, z czym zgodzili się i starosta Róg, i radny Kubiszewski.
Zbigniew Sobolewski zapytał starostę, kiedy zniknie problem „nieszczęsnych” tablic, które przysporzyły wątpliwej sławy powiatowi. Odpowiadając starosta stwierdził, że pytanie nie jest do niego, bo tylko udostępnił ścianę, po drugie jedna z tablic umieszczona jest na kościele i nie ma tu nic do powiedzenia, po trzecie jego zdaniem to wszystko jest czystą akademicką dyskusją, po czwarte pan Koperkiewicz zostawia znaczący ślad w Opocznie szukając opoczyńskiej historii. Były oczywiście także aluzje pod adresem TOP, ale je pominiemy. Na ripostę radnego Sobolewskiego, że nie można być twórcą historii Józef Róg w zasadzie nie odpowiedział.
I to był ostatni zapalny punkt sesji.
Radny Andrzej Paluch otrzymał jeszcze wyjaśnienia od dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Andrzeja Reszela na temat problemów z drogą w Bukowcu nad Pilicą a przewodniczący Nawrocki złożył wszystkim Andrzejom życzenia imieninowe. |