tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Linia nr 25 obroniona

 
Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe zweryfikował swoje plany dotyczące czasowego wyłączenia z eksploatacji 2 tys. km linii kolejowych. Zaniechał wyłączenia 49 z 90 planowanych odcinków, w tym ważnej dla Opoczna i regionu linii kolejowej nr 25 na trasie Tomaszów Mazowiecki ? Skarżysko?Kamienna

W połowie lutego PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiły listę linii kolejowych, które z powodów ekonomicznych planowały wyłączyć z eksploatacji w grudniu tego roku. Znalazło się na niej 90 odcinków o łącznej długości 2 tys. km, w tym 86?kilometrowa linia nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki ? Skarżysko?Kamienna, ważna dla rozwoju regionu nie tylko z uwagi na realizowane połączenia pasażerskie, ale również dla transportu kolejowego. Spółka podkreślała jednak wówczas, że jest to jedynie propozycja, zaś ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie po konsultacjach z przewoźnikami, środowiskami gospodarczymi i samorządami. Stanowisko w tej sprawie zajęli także samorządowcy z naszego powiatu, którzy 8 marca, protestując wobec tych planów, wnioskowali o ponowne rozważenie tej decyzji. Właśnie owe rozmowy zaowocowały zmianą planów zarządu.
W ramach konsultacji samorządy zadeklarowały realizację szeregu inwestycji związanych z poszczególnymi odcinkami, zaś przewoźnicy złożyli kilkaset zgłoszeń do rocznego rozkładu jazdy. Ich stanowisko dało podstawę do korekty planu optymalizacji sieci kolejowej. Opracowano zmiany w zakresie organizacji ruchu kolejowego i zaproponowano nowe rozwiązania, np. skumulowanie ruchu w wybranych dniach i godzinach lub wyłączenie z użytkowania obiektów, na które przewoźnicy nie zgłaszali zapotrzebowania. Dzięki temu udało się ograniczyć wstępnie proponowaną listę wyłączeń. Z listy 90 odcinków planowanych do czasowego lub definitywnego wyłączenia wykreślono w efekcie 49 ? o długości ponad 1100 km.
Ostała się i linia kolejowa nr 25, na której od grudnia, po trzyletniej przerwie, wznowiono połączenia pasażerskie między Tomaszowem a Opocznem. Przewozy Regionalne zapowiadają ich kontynuację. Urząd Marszałkowski umieścił zresztą to połączenie w planie rozkładu jazdy na kolejny rok, a w porozumieniu z samorządem województwa kieleckiego chce również uruchomić połączenia Łódź ? Tomaszów Maz. ? Skarżysko?Kamienna. Z linii korzystają nie tylko pasażerowie, ale również podmioty gospodarcze wykorzystujące transport towarowy. Utrzymanie go w eksploatacji jest też ważne z uwagi na planowaną budowę Magazynu Centralnego (Centrum Logistyczne) dla spółek produkcyjnych z grupy ROVESE i nie tylko, którego lokalizację uzależniono w dużej mierze od bezpośredniego dostępu do tej linii kolejowej. Jej zamknięcie mogłoby spowodować osłabienie rozwoju gospodarczego w naszym regionie, a nawet wykluczenie komunikacyjne naszego powiatu. Zmiana decyzji zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe jest więc informacją z kategorii bardzo dobrych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (823) z dnia 19 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »