Od przyszłego roku szkolnego licealiści będą się uczyć obowiązkowo przedmiotów ogólnych tylko w pierwszej klasie. Po jej ukończeniu, na dwa kolejne lata edukacji, będą mogli wybrać te przedmioty, które najbardziej ich interesują.
Rozpoczynając druga klasę liceum uczniowie będą mogli wybrać sobie dwa przedmioty, których do matury będą się uczyć w zakresie rozszerzonym. Mogą to być zarówno przedmioty humanistyczne, jak i ścisłe. Do wyboru będą mieli język polski, języki obce, historię, historię muzyki, historię sztuki, wiedzę o społeczeństwie, język łaciński i kulturę antyczną, filozofię, biologię, chemię, geografię, fizykę, matematykę i informatykę. Dzięki temu będą uczyć się głównie tych przedmiotów, które najbardziej ich interesują ze względu na przedmioty wybierane na maturze lub przyszły kierunek studiów. Pozostałych przedmiotów będą się uczyć w mniejszym zakresie. Dla przykładu humaniści w ramach tzw. przyrody będą się uczyć podstaw fizyki, biologii czy geografii. Z kolei uczniowie, którzy wybiorą przedmioty ścisłe, będą musieli przyswoić także zagadnienia z historii i wiedzy o społeczeństwie.
Zmiany w zakresie nauczania w liceum mogą spowodować, że szkoły ponadgimnazjalne już na etapie rekrutacji zaproponują absolwentom gimnazjów gotowe oferty, z których gimnazjalista wybierze taką, jaka najbardziej będzie odpowiadać jego zainteresowaniom. Oznacza to jednak, że już kończąc gimnazjum młodzi ludzie powinni zdecydować o dalszych kierunkach swojej edukacji.
Zmiany w nauczaniu w liceach wynikają z planowanych zmian dotyczących egzaminu dojrzałości. Od 2015 roku maturzyści będą musieli wybrać co najmniej dwa przedmioty dodatkowe. Uzyskane z nich wyniki egzaminu dojrzałości będą brane pod uwagę w trakcie rekrutacji na studia.
|