tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Lepiej późno niż wcale

 
Porucznik lotnictwa, starszy sierżant sztabowy pchor. 25 pp AK Włodzimierz Bonifacy „Koper”, „Sympatyk” Koperkiewicz rozpoczyna własną akcję w sprawie poprawienia błędów na tablicy katyńskiej na cmentarzu przy ul. Moniuszki.

23 października, w piśmie skierowanym do przedstawicieli różnych instytucji, organizacji kombatanckich, władz samorządowych porucznik lotnictwa, starszy sierżant sztabowy pchor. 25 pp AK Włodzimierz Bonifacy „Koper”, „Sympatyk” Koperkiewicz obszernie wyjaśnia genezę powstania nieszczęsnej, pełnej błędów, tablicy katyńskiej. Jak pisze, to on sam ustalał dane osobowe opocznian zamordowanych na terenie ZSRR i przynajmniej mamy jasność kto jest autorem wszystkich błędów na tej tablicy. Nie podaje ani jednego źródła z którego korzystał, nie wymienia ani jednego archiwum, ani jednej książki, których przecież po 1989 roku, a szczególnie po przekazaniu materiałów źródłowych przez prezydenta Jelcyna, ukazało się sporo na polskim rynku. Druga połowa lat 90. i pierwsza dekada XXI wieku obfituje w pozycje historyczne na ten temat. Część z nich była przytoczona przez przedstawicielkę Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi, i jak wynika z tego zestawienia, znakomita większość z nich była wydana przed 2000 rokiem, część w 2003. Była więc możliwość sięgnięcia do źródeł. Wydaje się, że przy układaniu treści napisu na owej tablicy autorzy przedstawili własne wyobrażenia a nie prawdę historyczną. Bo jak inaczej wyjaśnić znalezienie się w wykazie osób „okrutnie zmordowanych na rozkaz Stalina” kpr. Konstantego Męcika z Kozenina, który nie tylko nie zginął w żadnym z tych trzech obozów, ale przeszedł cały szlak bojowy II Korpusu, zdobywał Monte Cassino, walczył w północnych Włoszech, wrócił do kraju w 1947 roku i zmarł w połowie lat 60. Przecież nie było chyba najmniejszego problemu z zweryfikowaniem tych danych.
W owym piśmie porucznik lotnictwa, starszy sierżant sztabowy pchor. 25 pp AK Włodzimierz Bonifacy „Koper”, „Sympatyk” Koperkiewicz, ani słowem nie odnosi się do uwag przedstawionych w 2005 roku przez sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ministra Andrzeja Przewoźnika, który autorom wytknął kilkadziesiąt błędów. Również w omawianym piśmie są błędy w nazewnictwie, świadczące o braku wiedzy.
W efekcie porucznik lotnictwa, starszy sierżant sztabowy pchor. 25 pp AK Włodzimierz Bonifacy „Koper”, „Sympatyk” Koperkiewicz zaprosił wszystkich zainteresowanych do starostwa, gdzie 26 października w sali konferencyjnej odbyło się spotkanie mające wypracować jakieś porozumienie. Dziwne, bo kilkanaście dni wcześniej, w czasie podobnego spotkania w Urzędzie Miejskim to właśnie porucznik lotnictwa, starszy sierżant sztabowy pchor. 25 pp AK Włodzimierz Bonifacy „Koper”, „Sympatyk” Koperkiewicz storpedował wypracowanie jakichkolwiek wspólnych wniosków, twierdząc, że działa z upoważnienie księdza dziekana, a ten „nie da karteczki zezwalającej na zmiany”.
W piśmie, o którym piszmy, zaproponował ponownie coś, co już raz zostało odrzucone: by przy istniejącej tablicy, tej z kilkudziesięcioma błędami, postawić drugą, zawierającą jedynie nowo odkryte nazwiska.
Z tego co wiemy podczas spotkania ostatecznie wypracowana została, też kuriozalna, koncepcja, by na tą istniejącą tablicą dokleić nową, poprawioną a obok niej postawić tablicę z uzupełnieniem. Tylko po co, jeśli zdecydowanie łatwiej jest albo przeszlifować istniejącą tablice i wyryć na niej na nowo, już bez rażących błędów, treść napisu lub po prostu postawić nowy pomnik, o poprawnej treści.
Zbliżająca się 70. rocznica mordu katyńskiego jest doskonałą okazją do zaakcentowania prawdy. Prawdy, która ponoć ma nas wyzwolić i która i tak zwycięży.


Maciej Mrozowicz   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (643) z dnia 6 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »