Drzewica

LKK najlepszy w Lidze Młodzików 2013

Kajakarstwo górskie

Silna ekipa młodzików LKK Drzewica. Na górze od lewej: Agata Król, Dominika Gąsieniec, Klaudia Raczyńska, Katarzyna Smolarska. Na dole od lewej: Szymon Zawadzki, Michał Franczak, Adam Kopczyński. W nowym sezonie wszyscy będą już juniorami

W miniony weekend reprezentacja Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica uczestniczyła w regatach XIX Pucharu Kwisy, finału Ligi Młodzików i Pucharu Polski 2013 oraz XVI Młodzieżowych Mistrzostw Polski o puchar Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Impreza kończąca krajowy sezon slalomu kajakowego odbyła się na torze w Leśnej (woj. dolnośląskie).
Na południowo?zachodni kraniec Polski pojechało czternastu zawodników LKK ? młodzieżowiec, juniorzy i młodzicy. Grupą opiekowali się trzej trenerzy ? Włodzimierz Dębowski, Piotr Podogrocki i Michał Kiljanek.
W sobotę, 21 września rozegrano XIX Puchar Kwisy, połączony z finałowym rzutem Ligi Młodzików i Pucharu Polski. Wszystkie konkurencje były podzielone na trzy kategorie wiekowe.
Najstarszy z naszych górali, 19?letni Bartosz Łęgosz zanotował dobry przejazd i wywalczył piąte miejsce w kanadyjkach jedynkach seniorów.
Na wysokości zadania stanęli juniorzy, odnosząc dwa zwycięstwa. Z pierwszych miejsc cieszyli się Krzysztof Zych i Wojciech Klata w C?2 oraz kanadyjkarz Paweł Smolarski. Przemysław Nowak był w C?1 czwarty, natomiast Adam Gąsiorowski piąty. Jakub Szymański zajął piątą pozycję w K?1.
Świetne wyniki uzyskali młodzicy. Wywalczyli siedem miejsc na podium, w tym dwa pierwsze.
W C?1 chłopców trzecią lokatę zajął Szymon Zawadzki. Szósty był Michał Franczak. W kajakach jedynkach chłopców na podium dostał się Adam Kopczyński, który miał trzeci czas. Za sprawą osady Michał Franczak ? Szymon Zawadzki kolejne trzecie miejsce przyniosła nam konkurencja kanadyjek dwójek.
Znowu znakomicie pływały dziewczęta. W C?1 bezkonkurencyjna była Dominika Gąsieniec, na trzecim stopniu podium stanęła Katarzyna Smolarska, natomiast czwarte miejsce zajęła Klaudia Raczyńska. W kajakach jedynkach drugie indywidualne zwycięstwo odniosła Dominika Gąsieniec. Kasia Smolarska wywalczyła srebro. Piąta była Klaudia Raczyńska, szósta Agata Król.
Finałowymi regatami w Leśnej młodzi górale z Drzewicy postawili kropkę nad "i", potwierdzając krajową dominację. O ich bardzo dobrej dyspozycji na przestrzeni całego sezonu świadczy klasyfikacja generalna Ligi Młodzików 2013.
W C?1 chłopców Szymon Zawadzki zajął trzecie miejsce z dorobkiem 178 pkt, Michał Franczak piąte (162 pkt), Filip Młodawski siódme (77 pkt) a Maciej Bartos dziewiąte (69 pkt). Punkcik dołożył też Ariel Kasiński.
W kajakach chłopców trzecia lokata przypadła w udziale Adamowi Kopczyńskiemu, który zdobył 184 pkt. Przemysław Szpinek został sklasyfikowany na czternastej pozycji (47 pkt), Olek Kopczyński na szesnastej (43 pkt).
Dwójka kanadyjka Franczak ? Zawadzki zajęła trzecią pozycję w C?2, uzyskując 178 pkt.
Ligową klasyfikację zdominowały nasze młodziczki. W C?1 wygrała Dominika Gąsieniec (192 pkt). Drugie miejsce wywalczyła Kasia Smolarska (187 pkt) a trzecie Klaudia Raczyńska (170 pkt). W K?1 znowu najlepsza była Dominika (196 pkt) przed Kasią (194 pkt). Klaudia zajęła miejsce czwarte (166 pkt), Agata Król piąte (160 pkt), natomiast Kasia Bartos ósme (83 pkt).
Te wyniki przyczyniły się do wielkiego sukcesu klubowego. W punktacji drużynowej Ligi Młodzików 2013 Ludowy Klub Kajakowy Drzewica został zwycięzcą, zdobywając 2468 pkt. Drugie miejsce zajął KS Pieniny Szczawnica (2002 pkt), trzecie KS Start Nowy Sącz (1201 pkt). Sklasyfikowano dziesięć klubów.
Drugiego dnia zawodów ? w niedzielę, 22 września ? rozegrano XVI Młodzieżowe Mistrzostwa Polski. Z grupy LKK do mistrzowskiej rywalizacji przystąpił tylko Bartosz Łęgosz. Nasz kanadyjkarz wystąpił w półfinale C?1. Zajął jedenaste miejsce i nie awansował do decydującego przejazdu.
Poza konkurencją wystąpiły trzy juniorskie osady LKK. Najlepiej popłynęli Krzysztof Zych i Wojciech Klata (C?2) oraz Paweł Smolarski (C?1). Wygrali w swojej kategorii wiekowej, uzyskując czasy, które dawałyby pewne finały MMP. Przemek Nowak zajął czwartą pozycję w C?1.
Zawody w Leśnej były dla naszych górali ostatnim oficjalnym startem w sezonie slalomu kajakowego 2013.