tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

PRZYJMĘ pracownika przy pracach konserwacyjnych ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Ciekawostki

 Kwiecień pełen śpiewu ptaków

 

Kwiecień w dawnej Polsce nazywano w wielu regionach łżykwiatem lub łudzikwiatem od kwiatów wywabianych przedwcześnie z ziemi ciepłem promieni słonecznych. Bliżej południowej granicy spotkać też można było nazwę dębień (przez analogię: kwiecień po czesku to duben, dąb ? dub). Jak łatwo oszukać kwiaty, przekonaliśmy się w tym roku, gdy zimą zakwitły stokrotki na polach. Kwiecień plecień potrafi jeszcze więcej. Nic więc dziwnego, że nazwę jego wywodzono od staropolskiego łeż ? kłamstwo. Na dodatek zaczyna go przecież primaaprilisowa tradycja. Pierwszy kwietnia bajów pletnia ? przestrzegało ludowe przysłowie. W średniowieczu zalecano:
Godne pochwały jest w kwietniu zdrowie i siły zachować;
Wszystko się znowu odradza, ciało swe pory otwiera,
I jakby ranki się tworzą, krwi ci wewnątrz przybywa,
Przeto upuścić krwi trzeba, aby jej w tobie mniej było;
Żołądek musi być lekki, krwi zaś mniej być powinno. (przekład Ewy Głębickiej)
Kwiecień to miesiąc intensywnych zajęć na polach i w ogrodach. "Kalendarz Wychodztwa Polskiego na Rok Pański 1938" przypominał ogrodnikom, że w kwietniu należy: Walczyć ze szkodnikami, opryskiwać drzewa cieczą bordoską, zielenią paryską, agrest ? 15 proc. roztworem sody krystalicznej. Odkrywać brzoskwinie i morele, zasilać mierzwą. Truskawki opleć i wyłożyć słomiastym nawozem. Siać buraki, groszek, znowu rzodkiewkę. Siać kwiaty gruntowe: rezedę, groszek, aksamitki itp. Odkrywać róże, zasilać mierzwą. Siać trawniki. Wypłaszać krety. Kończyć obsadzanie kwietników, jesienne kwietniki ogracować pazurkami.
Zmienna i niezbyt przychylna kwietniowa aura nie powinna jednak zniechęcać nas do wiosennych wypraw poza miasto. Właśnie w kwietniu można obserwować największe ożywienie w świecie zwierzęcym. Najbardziej aktywne są w tym czasie ptaki. Powracają kolejne gatunki. Bociany obserwowano już w marcu, ale większość z nich wraca w pierwszej połowie kwietnia. W tym czasie przylatują także m.in.: jaskółki, wilgi, zięby, dudki, kukułki i rudziki. Pod koniec kwietnia słowiki już zaczną śpiewać zakochanym. Kwiecień to okres budowy gniazd, składania i wysiadywania jaj przez większość ptaków. Namiętnie tokują głuszce, cietrzewie, słonki i grubodzioby. Gdziekolwiek wybrać się na spacer, wszędzie słychać odgłosy ptactwa.
Nie próżnują też ssaki. W kwietniu rodzą się młode dziki, wilczki, łasice i borsuki, odbywają się wykoty rysia, żbika, kuny i tchórza. Jelenie i sarny zmieniają strój zimowy na letni. W wodach kończy się tarło pstrąga tęczowego, lipienia, szczupaka, okonia i głowacza. Inne gatunki właśnie zaczynają się trzeć. Wędkarze w kwietniu mogą łowić brzany, trocie, okonie i płocie. Kwiecień jest też początkiem sezonu na węgorze. Stałymi towarzyszkami wędkarzy będą w tym miesiącu rozpoczynające gody i składanie skrzeku ropuchy i żaby. Grzybiarzom przypominamy, że w kwietniu mogą już pojawić się na polankach i skrajach lasów wczesnowiosenne grzyby ? smardze stożkowate ? o doskonałym smaku i dużej wartości odżywczej.

Przepowiednie ludowe:
Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje.
Śnieg kwietniowy trawie i konikowi zdrowy.
Początek kwietnia ponury, koniec będzie bez chmury.
Jeśli w kwietniu pszczoły nie latają, jeszcze długie chłody zapowiadają.
Kwiecień, co deszczem rosi, wiele owoców przynosi.
Kwiecień, gdy deszczem plecie, to maj sypnie kwieciem.
Pogody kwietniowe ? słoty majowe.
Kwiecień suchy nie sprawia dobrej otuchy.
Gdy kwiecień chmurny a maj z wiatrami, rok żyzny przed nami.
Grzmot w kwietniu ? dobra nowina, już szron roślin nie pościna.
Na przełomie kwietnia i maja burze wróżą urodzaje duże.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (925) z dnia 10 Kwietnia 2015r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »