tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Kultywują tradycje wielkanocne

 
Uroczyste podsumowanie konkursu na ?Najpiękniejszą kartkę wielkanocną? w świetlicy integracyjnej w Drzewicy

Nie tak dawno pisaliśmy o konkursie na najpiękniejszą kartkę wielkanocną, zorganizowanym przez Ośrodek Kultury Gminy i Miasta. Jak się okazuje, nie była to jedyna taka inicjatywa w naszej gminie.
O wielkanocny konkurs plastyczny postarało się również Drzewickie Centrum Wolontariatu ?Ofiarna dłoń?. Założeniem przedsięwzięcia była integracja dzieci i młodzieży oraz zachęcenie do kultywowania polskich tradycji świątecznych. Nadrzędnym celem stało się odkrywanie nowych talentów i ich promowanie oraz zachęcenie do wspólnej pracy i zabawy.
Konkurs przeprowadzili Dominik Niemirski, Katarzyna Kothe i Marzena Jaciubek. ? W ludowych zwyczajach okres poprzedzający Wielkanoc wiązał się z wykonywaniem ozdób i kartek świątecznych w domach, czym niejednokrotnie zajmowały się całe rodziny. Ozdoby wykonywane z bibułki, słomy, kolorowego papieru i wydmuszek jaj świadczyły o ogromnej fantazji i pomysłowości twórców. Przyniesione prace stały się kontynuacją pięknej tradycji ? mówią wolontariusze.
Inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży z placówek oświatowych z terenu gminy i miasta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zgromadziła 42 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów.
Powołana przez organizatorów komisja dokonała oceny kart, kierując się następującymi kryteriami: oryginalnością doboru materiałów i projektu, starannością i estetyką wykonania pracy, nawiązaniem do tradycji polskiej Wielkanocy, pomysłowością i nowatorstwem. ? Prace charakteryzowały się oryginalnością, różnorodnością, pomysłowością i nowatorskimi technikami wykonania. Kultywując tradycję wielkanocną, autorzy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny ? orzekli jurorzy i wybrali najpiękniejsze kartki. Ich twórcy zostali laureatami konkursu.
W kategorii szkół podstawowych ten sukces stał się udziałem Patrycji Łukaszczyk (Szkoła Podstawowa w Brzustowcu). W gronie gimnazjalistów najwyżej oceniono pracę Weroniki Stobienieckiej (Gimnazjum im. Jana Pawla II). Kartki wykonane przez przedszkolaków były tak piękne, że miano laureata przyznano każdemu dziecku.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 6 kwietnia w prowadzonej przez DCW świetlicy integracyjnej przy Zespole Szkół Ponadgimanzjalnych. Dzięki hojności sponsorów organizatorzy wręczyli nagrody wszystkim autorom prac. Spotkanie stanowiło też okazję do złożenia wielkanocnych życzeń oraz zaproszenia dzieci na zajęcia w świetlicy.
Organizatorzy konkursu są zadowoleni z tak dużego zaangażowania dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Jednocześnie mają nadzieję, że przy współpracy ze sponsorami organizacja podobnych inicjatyw będzie możliwa.


Uczestnicy i organizatorzy wielkanocnego konkursu

Część prac wykonanych przez dzieci i młodzieżpe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (770) z dnia 13 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »