tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

  Kto zamontuje pompy i solary?

 
Za kilka miesięcy rozpocznie się jedna z priorytetowych inwestycji gminy w tej kadencji samorządu ? instalacja pomp ciepła i kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej



Schemat instalacji solarnej dla budynku LKK Drzewica


Inwestycja będzie realizowana w cyklu dwuletnim. Jej tegoroczny etap zakłada montaż kolektorów słonecznych na budynkach Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica i Miejsko?Gminnego Klubu Sportowego Gerlach oraz instalację pomp ciepła w Publicznej Szkole Podstawowej w Radzicach Dużych. Przetarg na wykonanie tych trzech zostań został już ogłoszony.
Pierwsze przedsięwzięcie to wykonanie instalacji solarnej do podgrzewania wody użytkowej dla kajakarzy. Obecnie ciepła woda w budynku nad torem przygotowywana jest w podgrzewaczach elektrycznych. Dwa podgrzewacze o poj. 200 litrów znajdują się przy prysznicach. Trzeci, 10?litrowy, w ogólnodostępnej toalecie na parterze.
Plany zakładają wykonanie systemu zamiennego podgrzewania wody za pomocą zestawu kolektorów solarnych, zlokalizowanych na dachu, na odpowiedniej konstrukcji nośnej. Zasobnik solarny pojawi się na poddaszu. Dodatkowym wyposażeniem będzie trzystopniowa grzałka elektryczna, wykorzystywana w okresach mniejszej wydajności kolektora. Zasilenie zasobnika w zimną wodę zostanie wykonane z istniejącej instalacji.
Zaprojektowano dwa piony ciepłej wody i cyrkulacji. Pierwszy będzie dostarczał wodę do toalety na piętrze, prysznica męskiego i toalety męskiej na parterze. Drugi zasili aneks kuchenny na piętrze, prysznic i toaletą damską oraz ogólnodostępną toaletę na parterze.
Pracą systemu będzie sterował regulator solarny. Dotychczasowa instalacja ciepłej wody zostanie zdemontowana i wymieniona na nową.
Drugie zadanie to instalacja solarów w jednokondygnacyjnym budynku na stadionie MGKS Gerlach. Podobnie jak w przypadku LKK, woda jest tu podgrzewana elektrycznie. Nowy system obejmie zasobnik o pojemności 1000 litrów i zestaw kolektorów solarnych, które zostaną zamontowane na konstrukcji nośnej przed budynkiem od strony południowej. Będą zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi zamkniętą przestrzenną konstrukcją z siatki o wysokości 2,5 m. Zimną wodę do zbiornika dostarczy istniejąca instalacja. Zestawem ma sterować regulator solarny.
Podgrzana woda będzie doprowadzana do pomieszczeń z natryskami i toaletami. Projektant przewidział także nową instalację cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Stara, wraz z armaturą, zostanie zdemontowana i wymieniona. Podobnie jak fragmenty glazury i terakoty.
Trzecią część inwestycji stanowi remont instalacji centralnego ogrzewania z montażem pomp ciepła w PSP w Radzicach Dużych. Celem zadania jest zmiana systemu ogrzewania budynku, z wykorzystaniem energii cieplnej nagromadzonej w ziemi.
Obecnie szkolna kotłownia wyposażona jest w zasilany olejem opałowym kocioł, który współpracuje z 300?litrowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Rozdział na poszczególne obiegi wody (szkoła, sala gimnastyczna, zasobnik) następuje z rozdzielaczy rurowych. Kocioł dostarcza ciepło do 101 grzejników żeliwnych.
Po modernizacji sieci c.o. woda grzewcza będzie rozprowadzona do nowych grzejników przewodami poziomymi i pionowymi, częściowo w kanalikach podpodłogowych, częściowo po ścianach budynku. Zaprojektowano dwa niezależne obiegi grzewcze, zasilające budynek szkoły wraz z zapleczem sali gimnastycznej oraz salę gimnastyczną.
Instalacja c.o. będzie zasilana z kaskady pomp ciepła i istniejącego kotła. Obiegiem pierwotnym ma być pompa z 21 pionowymi sondami gruntowymi (w kształcie litery U) o głębokości 100 m.b. każda, a obiegiem wtórnym ? źródłem ciepła ? dwie pompy, w okresie szczytowego zapotrzebowania na ciepło wspomagane kotłem.
Firmy zainteresowane realizacją inwestycji mogą składać oferty do 14 marca. Zwycięzca przetargu powinien wykonać te trzy zadania do 28 września. Pompy ciepła przy szkołach w Brzustowcu i Domasznie mają być montowane w przyszłym roku.
Przypomnijmy, że całe przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013, działania ?Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej?. Gminie przyznano 1.836.965 zł, co daje 75% kosztów kwalifikowanych. Kosztorysowa wartość projektu wynosi 3.486.607 zł.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (765) z dnia 9 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »