tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Kropla krwi błogosławionego

 
W niedzielę, 22 kwietnia podczas uroczystości pod przewodnictwem ordynariusza diecezji radomskiej, ks. biskupa Henryka Tomasika, wprowadzono do kolegiaty opoczyskiej relikwię błogosławionego Jana Pawła II

Uroczystości rozpoczęły się w kaplicy Sióstr Służek Maryi Niepokalanej, w której relikwia była przechowywana od czasu przywiezienia jej z Krakowa. Została ona wyprowadzona w uroczystej procesji, przy dźwiękach miejskiej orkiestry dętej, w asyście pocztów sztandarowych i feretronów, z udziałem księży dekanatu opoczyńskiego oraz wiernych. Zwieńczeniem procesji, która przeszła wokół placu Kościuszki było wniesienie relikwi, osadzonej w złotym krzyżu, do opoczyńskiej kolegiaty, gdzie odprawiona została msza.
Przybyłych na uroczystości, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, gminnych i powiatowych, służb mundurowych, zaproszonych gości, księży oraz wiernych powitał ksiądz proboszcz, Jan Serszyński. Podczas homilii ksiądz biskup mówił o błogosławionym Janie Pawle II. Przypomniał nie tylko jego wybór na papieża, ale także liczne pielgrzymki oraz naukę głoszoną przez, ukochanego przez Polaków, papieża.
Odczytany został list, jaki na ręce ks. dziekana Jana Serszyńskiego skierował metropolita krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz Jana Pawła II od czasu objęcia biskupstwa w Krakowie do śmierci.
Papieskie relikwie w specjalnym relikwiarzu umieszczone zostaną w opoczyńskiej kolegiacie na ołtarzu św. Józefa. ? Będzie to takie szczególne miejsce kultu Jana Pawła II ? mówił ksiądz proboszcz Jan Serszyński, który gorąco dziękował zarówno osobom uczestniczącym w niedzielnych uroczystościach, jak i tym, dzięki którym te uroczystości mogły się odbyć. Trzeba dodać, że historia papieskich relikwii rozpoczęła się na kilka miesięcy przed beatyfikacją Ojca Świętego. Okazało się, że w ostatnich dniach życia papieżowi pobrano krew do transfuzji. Zabieg transfuzji jednak się nie odbył, a pobraną krew przelano do czterech pojemników i podzielono: dwa z nich otrzymał kardynał Stanisław Dziwisz, a dwa szpital, w którym przebywał papież. Krew Jana Pawła II zalicza się do relikwii I stopnia.
Po zakończonych uroczystościach wierni ucałowali relikwie błogosławionego. Przed kościołem mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę przypominającą pontyfikat naszego papieża. Przez cały tydzień po mszach o godz. 8.00 i 18.00 wierni będą mieli możliwość adorowania relikwii, a każdego 22 dnia miesiąca wierni będą się modlić w intencji bł. Jana Pawła II.


List od ks. kard. Stanisława Dziwisza

Relikwiarz z kroplą krwi niósł ordynariusz diecezji radomskiej, ks. bp Henryk Tomasik

Procesja wkracza na pl. Kościuszki

Ołtarz św. Jóżefa, miejsce przeznaczone dla relikwiarza


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (772) z dnia 27 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »