tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Kraśnica śpiewa

 
Kalejdoskop talentów, rodzinna atmosfera i prawdziwe święto piosenki. Takiego połączenia jeszcze nigdy dotąd nie było: Rubik, Okudżawa i… szanty.





W powszechnym odczuciu życie kulturalne budzi się wczesną wiosną i zamiera jesienią. Dlatego pomysł zorganizowania koncertu pod koniec października, był strzałem w dziesiątkę. Nie żałował, kto przybył w minioną niedzielę do Kraśnicy. Dobrej atmosferze i zabawie nie przeszkodziła ani zmiana czasu, ani deszczowa pogoda - wszystkie miejsca w kościele św. Wojciecha były zajęte. Publiczność dopisała, mimo że Przegląd Piosenki Religijnej Kraśnica 2009 miał zasięg jedynie parafialny.
Do przeglądu przystąpiło 22 wykonawców w trzech przedziałach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. W kategorii solistów zaprezentowali się: Iza Rogulska, Aleksandra Więcek, Wioletta Miszczyk, Edyta Maślak, Natalia Rogulska, Dominika Panfil, Weronika Głąbińska, Katarzyna Wójcik (wszystkie z Kraśnicy), Maria Kołodziejczyk z Dąbrówki, Zuzanna Pacholczyk z Dęby, Faustyna Goska i Czesław Jakubowski z Dęborzeczki oraz Ilona Konewka z Modrzewia.
Swoje umiejętności pokazały dwa szkolne chóry - z Modrzewia (przygotowany pod kierunkiem Aleksandry Mlonki) i z Dęby (przygotowany pod kierunkiem Jacka Słowikowskiego) oraz schola z Kraśnicy (pod kierunkiem Michała Fiderka). Trio sióstr Wójcik wystąpiło jako Mały Chór Wielkich Serc.
W kategorii zespołów dorosłych wystąpili: duet Emaus z Kraśnicy, KGW z Kraśnicy (przygotowane pod kierunkiem Edwarda Rogowskiego), KGW z Modrzewia (także pod kierunkiem Edwarda Rogowskiego) oraz KGW z Dęby, które przygotowali Józef Głąbiński i Czesław Konecki. Prezentacje wykonawców zakończył występ chóru parafialnego z Kraśnicy pod dyrekcją Michała Fiderka.
Uczestnicy przeglądu przygotowali po dwie piosenki o tematyce religijnej, w większości z akompaniamentem instrumentów. Kto nie umiał grać lub nie znalazł akompaniatora, mógł wesprzeć się gotowym podkładem muzycznym nagranym na płytę CD. Nad całością strony muzycznej tego przedsięwzięcia czuwał organista Michał Fiderek.
Publiczność reagowała bardzo spontanicznie i żywiołowo, nagradzając gromkimi brawami wykonawców. A było za co. Wszyscy wkładali wiele serca, by swymi piosenkami zdobyć słuchaczy. Tematyka prezentowanych utworów była bardzo szeroka, a całość tworzyła niezwykły klimat. Jedyny solista wieczoru, Czesław Jakubowski z Dęborzeczki, zdobył publiczność piosenką Bułata Okudżawy „Modlitwa Franę ois Villona, którą zaśpiewał po rosyjsku.
- Przyjechałam tu, żeby posłuchać występu mojej wnuczki - powiedziała nam jedna z pań. - Nawet się nie spodziewałam, że słowa wszystkich piosenek są takie piękne i wzruszające, skłaniające do refleksji nad życiem. Przeżyłam tu nieoczekiwanie duchowe rekolekcje.
- Postanowiliśmy trochę pobudzić życie kulturalne naszej społeczności - dodaje Jarosław Kołodziejczyk, pomysłodawca koncertu. - Do tej pory nic takiego u nas się nie działo. Wiedzieliśmy jednocześnie, że tutejsi mieszkańcy noszą w sobie olbrzymi potencjał muzyczny i chcieliśmy go wykorzystać.
Marzenia grupki zapaleńców pomógł zrealizować ks. proboszcz Jacek Bajon, który podchwycił pomysł i aktywnie włączył się w organizację imprezy. To właśnie na jego zaproszenie przyjechał do Kraśnicy radomski zespół Kliper, który wystąpił w charakterze gościa specjalnego. Taki rodzaj muzyki rzadko gości w murach. Kliper śpiewa bowiem klasyczne szanty wykonywane głównie a cappella, piosenki żeglarskie, ballady i pieśni morskie. Czterech przystojnych chłopaków z Klipera natychmiast zjednało sobie widzów i wciągnęło ich we wspólne żeglarskie śpiewanie. Niecodzienny to obrazek widzieć panie w opoczyńskich wełniakach radośnie śpiewające szanty. Ale nie od dziś wiadomo, że muzyka łączy pokolenia i nie ma dla niej barier kulturowych. To był niezapomniany, rodzinny wieczór.
Na zakończenie wszyscy wykonawcy po otrzymaniu pamiątkowych dyplomów i upominków, udali się na wspólny posiłek, przygotowany przez panie z KGW.
Zdjęcia z imprezy można znaleźć na www.oaza-krasnica.bloog.pl


rzep   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (642) z dnia 30 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »