tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Białaczów

 Kopernicy z EFC

 
80 zdolnych młodych ludzi z obszarów wiejskich dołącza do programu stypendialnego "Marzenie o nauce" Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC

Wśród grupy stypendystów jest też mieszkaniec naszego powiatu, Maciej Paduch. Maciek pochodzi z Miedznej Drewnianej. Kiedy kończył gimnazjum jego średnia ocen wynosiła 5,72. Był też finalistą etapu wojewódzkiego konkursów z historii i języka niemieckiego. Obecnie uczy się w V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Witkowskiego w Krakowie. Aby dojechać do szkoły musi pokonać 160 km. Fundacja EFC opłaca stypendystom nie tylko internat, wyżywienie, podręczniki, lekcje języków obcych, ale i koszty podróży ? wie jak ważny jest kontakt ze swoimi bliskimi. Maciek interesuje się biologią i chemią, a także wszystkim co związane jest z funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Interesuje się również językami obcymi. W przyszłości chciałby studiować medycynę.
Fundację EFC założył Andrzej Czernecki, polski przedsiębiorca. Przeznaczył na nią większość swojego majątku. Stworzył fundację, której celem jest długofalowa edukacja młodych Polaków. Otacza swoich stypendystów pełną opieką. Poza możliwością nauki w najlepszych liceach w kraju, zapewnia lekcje języków obcych, dojazdy do domów rodzinnych, a także dodatkowe zajęcia: lekcje śpiewu, kółka teatralne i naukowe, organizuje wspólne wyjazdy zimowe i letnie. Podczas dorocznej "Kolacji mistrzów" stypendyści mogą poznać ważne osoby ze świata polityki, biznesu i sztuki. Fundacja działa zaledwie od czterech lat, ale odnosi ogromne sukcesy ? wśród blisko 250 Stypendystów EFC jest wielu laureatów olimpiad ogólnopolskich. Wspiera ich nie tylko na polu naukowym, ale również w rozwijaniu wszelkich talentów i pasji. Gdyby nie program EFC wielu młodych ludzi nie miałoby szans na spełnienie swoich marzeń i naukę w najlepszych polskich liceach, a ich talenty mogłyby się zmarnować. W tym roku stypendyści z województwa łódzkiego po raz pierwszy będą mogli uczyć się w liceum w Łodzi. Dotychczas podopieczni fundacji z tego obszaru musieli dojeżdżać do Krakowa lub Wrocławia.
Maćkowi gratulujemy!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (836) z dnia 19 Lipca 2013r.
W dziale Białaczów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »