tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

PRZYJMĘ pracownika przy pracach konserwacyjnych ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Koniec podwójnego OC

 

Na pewno niejeden z posiadaczy czterech kółek spotkał się z sytuacją, gdy przyszło płacić podwójnie za ubezpieczenie OC. Wystarczyło, żeby ktoś pomyślał, że skoro nie odnawia się polisy, to automatycznie ona wygasa… Najczęściej do takich sytuacji dochodziło, gdy kierowca zmieniał ubezpieczyciela z nadzieją na lepsze warunki lub kupował używane auto. W pułapkę podwójnego ubezpieczenia wpadało się, gdy nowy właściciel używanego auta zapominał o polisie wykupionej przez poprzedniego właściciela i ubezpieczał samochód w innym towarzystwie. A stara polisa dotychczas była automatycznie odnawiana, jeśli nie było jej wypowiedzenia.
Ale ma się to zmienić. Ubezpieczyciele nie będą mogli automatycznie przedłużać polisy obowiązkowego OC. Oznacza to, że jeśli minie okres, na jaki zawarta była umowa ubezpieczenia, nie nastąpi jej automatyczne przedłużenie. To ubezpieczyciel będzie zobowiązany przypomnieć, że zbliża się data zakończenia ubezpieczenia i będzie musiał to zrobić nie później, niż na 14 dni przed wygaśnięciem polisy. Musi także poinformować o nowej stawce. Wtedy będzie można albo kontynuować ubezpieczenie, albo wypowiedzieć umowę u agenta, który sprzedał nam polisę. W przypadku sprzedaży auta i braku wypowiedzenia polisy OC będzie ona ważna do końca okresu, na jaki została zawarta.
Zaproponowano także nowy sposób liczenia zwrotu składki OC. Zwrot będzie przysługiwał za każdy niewykorzystany dzień, a nie jak obecnie – za każdy pełny miesiąc.
Według nowych przepisów jako dowód posiadanego OC kierowca będzie mógł pokazać komputerowy wydruk potwierdzenia zakupu polisy.
Wzrosną za to kary za brak OC. Właściciel samochodu osobowego zapłaci o prawie 800 zł więcej. Kara za brak OC przez ponad dwa tygodnie będzie wynosiła 2772 zł (dotychczas 1980 zł). W przypadku samochodów ciężarowych i autobusów kara wynosić będzie 4158 zł, w przypadku innych pojazdów – 462 zł.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (711) z dnia 25 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »