tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Koniec liceów profilowanych

 
W 2012 roku z oświatowej mapy kraju znikną licea profilowane i szkoły uzupełniające. Absolwenci gimnazjów będą mogli kontynuować naukę w liceach ogólnokształcących, technikach, szkołach zawodowych lub szkołach dla dorosłych.

Licea profilowane powstały w wyniku reformy oświaty w 2002 roku. Miały uczyć zawodu i jednocześnie przygotowywać do matury. Czas pokazał, że nie spełniają swojej roli. Najlepiej świadczą o tym słabe wyniki matury - nie zdaje jej co trzeci absolwent liceum profilowanego. Wszystko dlatego, że uczniowie liceów profilowanych w porównaniu z uczniami liceów ogólnokształcących mają zbyt mało godzin przedmiotów ogólnych. Licea profilowane nie przygotowują również do wykonywania zawodu - uczniowie mają za mało przedmiotów zawodowych i nie mogą przystąpić do egzaminu zawodowego.
Licea profilowane już teraz są stopniowo zamykane, ponieważ brakuje chętnych do kontynuowania w nich nauki. MEN planuje ich likwidację od 2010 roku.
Podobny los czeka szkoły uzupełniające. Kontynuują w nich naukę absolwenci szkół zawodowych, którzy chcą zdobyć maturę. Z roku na rok spada jednak zainteresowanie liceami i technikami uzupełniającymi. Częściej wybierane są szkoły dla dorosłych. Dlatego MEN proponuje, aby w szkołach dla dorosłych mogli uczyć się wszyscy ci, którzy z różnych przyczyn nie ukończyli nauki w gimnazjum, liceum, technikum lub zasadniczej szkole zawodowej. Uczniowie zawodówki będą za to mogli jednocześnie przygotowywać się do matury w szkole dla dorosłych.
Zmiany czekają również technika. Ich uczniowie muszą jednocześnie przygotować się do egzaminu maturalnego i zawodowego. Technicy będą mogli uczyć się dwóch przedmiotów związanych z zawodem na poziomie rozszerzonym.
Konsultacje społeczne w sprawie zaproponowanych przez MEN zmian potrwają do końca kwietnia.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (656) z dnia 5 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »