tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Komandosi w Mroczkowie

 
Zespół Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym podjął współpracę z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu

We wtorek, 12 lutego w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbyło się spotkanie pełniącego obowiązki dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym Damian Pietrasika oraz nauczyciela Pawła Wiktorowicza z dowódcą jednostki, płk. Wiesławem Kukułą. Wizyta wieńczyła trwające od dłuższego czasu rozmowy dwustronne. Ich celem było dostosowanie procedur i regulacji organizacyjno?prawnych do wymogów nowego programu rekrutacyjnego do jednostki komandosów, które ZST zobowiązał się spełnić.
Grupa powołanych ekspertów określi wymagania, jakie zostaną zawarte w programie szkoły objętej patronatem. Taka placówka musi być przygotowana na kontrole oraz weryfikacje treści kształcenia związanych z wojskiem.
W ramach współpracy otrzymuje wsparcie jednostki i materiały szkoleniowe. Uczniowie uczestniczą w zajęciach i uroczystościach na obiektach JWK, instruktorzy przyjeżdżają też do szkoły. Najważniejsze jednak, że absolwent patronackiej szkoły po otrzymaniu pozytywnej opinii od opiekuna grupy (musi nim być weteran?komandos) zyskuje dodatkowe punkty podczas rekrutacji.
System, którego pomysłodawcą jest dowódca jednostki komandosów, pozwoli na koordynację wymogów stawianych przez siły specjalne z treściami programowymi szkół, które chcą prowadzić edukację związaną z wojskiem.
Jak zapewnił delegację ZST płk Wiesław Kukuła, absolwenci szkoły będą także przygotowani do podjęcia rywalizacji o miejsca pracy w innych jednostkach wojskowych. ? Musimy zmienić podejście do rekrutacji. Kandydaci muszą dokładnie wiedzieć, czego od nich oczekujemy i jak może wyglądać selekcja ? podkreślił. ? Idziemy drogą sprawdzoną przez jednostki brytyjskie i amerykańskie, które nie tylko musiały przemodelować systemy naboru, by zapewnić napływ kandydatów do służby, ale również dostosowały do tych procesów swoje struktury. Moim celem jest nie tylko skompletowana jednostka, ale także kolejka chętnych po beret żołnierza Wojsk Specjalnych.
Zespół Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym spełnia jedno z najważniejszych kryteriów, jakim jest odpowiednia kadra. Nauczycielem jest były szef Wydziału Ćwiczeń Dowództwa Sił Specjalnych ? płk Paweł Wiktorowicz. Posiada ogromne doświadczenie w szkoleniu komandosów. Ponadto kierunki: technik samochodowy i technik budownictwa są również przydatne w wojsku.
Nowy system szkolenia będzie realizowany od roku szkolnego 2013/2014 w Technikum Samochodowym i Technikum Budownictwa. Młodzież, która wybierze rozszerzenie wojskowe, będzie dodatkowo realizowała program edukacji wojskowej, język angielski wojskowy, sporty walki, strzelectwo, obozy treningowe ? letni i zimowy. Uczniowie mają również uczestniczyć w zajęciach w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu.
? Taki cykl edukacji pozwoli na zdobycie cennej wiedzy i umiejętności. Będzie swego rodzaju przygodą dla aktywnego, młodego człowieka. Bo kontakt z elitą sił specjalnych to niewątpliwie coś nowego w naszym otoczeniu ? ocenia dyrektor ZST.
Uroczyste podpisanie umowy między Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu a ZST w Mroczkowie Gościnnym nastąpi w połowie marca. Informacje na temat szczegółów współpracy będzie można zdobyć podczas dni otwartych ZST, które zaplanowano na początek kwietnia.
int, pe


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (814) z dnia 15 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »