tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Kolorowy świat ludowych zabawek

 

Taki tytuł nosi najnowsza wystawa, którą już od piątku (12 lutego) będzie można zobaczyć w opoczyńskim muzeum. Eksponaty pochodzą z Muzeum Zabawek i Zabawy z Kielc.
Wystawa prezentuje twórczość zabawkarską z różnych ośrodków wykonujących zabawki w Polsce (kielecki, myślenicki, rzeszowski, żywiecki). Zabawkarstwo ludowe jest szczególną dziedziną zabawkarstwa. Współcześnie utraciło swoje znaczenie wobec powszechnej dostępności zabawek fabrycznych. Produkcja zabawek ludowych odbywa się jeszcze w kilku ośrodkach w Polsce, chociaż wytwory te w wielu przypadkach utraciły funkcje zabawowe i traktowane są jako przedmioty dekoracyjne, dzieła sztuki, przedmioty obrzędowe itp.
Podstawowymi surowcami do produkcji zabawek ludowych były i są drewno (lipa, brzoza, olcha, topola), glina, kora, słoma, sitowie, wiklina, papier, tkaniny. Na wystawie zaprezentowano m.in. konie na biegunach, bryczki z konikami, kołyski, trykacze z wiatrakami, karuzele, koguty na kółkach, grzechotki, klepaki, ptaszki i piszczałki.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 12 lutego o godzinie 11.00. Dodatkową atrakcją dla wszystkich chętnych będzie degustacja i pokaz czekoladowej fontanny z firmy Piotra Kosewicza.
Wstęp wolny. Zapraszamy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (657) z dnia 12 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »