tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Kolejowe ulgi

 
Podróżowanie pociągiem wiąże się ze sporymi kosztami. Chyba, że możemy korzystać z refundowanych przez budżet państwa ulg ustawowych. Zniżki przysługują nauczycielom, studentom, doktorantom, służbom mundurowym, osobom niepełnosprawnym i kolejarzom. Za przejazd pociągami w ogóle nie płacą parlamentarzyści


Kwestie zniżek kolejowych reguluje ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego z 20 czerwca 1992 roku. Biletu na przejazd pociągiem nie muszą mieć dzieci do 4 lat. Stuprocentowa ulga przysługuje także umundurowanym funkcjonariuszom Straży Granicznej, Służby Celnej, policji i Żandarmerii Wojskowej, ale tylko podczas pełnienia czynności służbowych. Natomiast parlamentarzyści mogą korzystać za darmo ze wszystkich pociągów pasażerskich, niezależnie od tego, czy podróżują służbowo, czy prywatnie. Wystarczy, że podczas kontroli okażą legitymację poselską lub senatorską.
99?procentowa zniżka przysługuje kolejarzom w drugiej klasie, a 80% emerytowanym pracownikom kolei, z tym, że ci ostatni muszą wykupić roczny abonament do korzystania z tej ulgi.
Osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji przysługuje 49% ulgi w pociągach osobowych i 37% w pociągach pospiesznych, z tym, że tacy pasażerowie zawsze podróżują z opiekunem lub przewodnikiem, którym z tego tytułu przysługuje 95?procentowa zniżka.
78% mniej płacą za bilet kolejowy uczniowie szkół podchorążych, oficerskich, kadeci, jak również studenci szkół morskich i skierowani na służbę kandydacką w policji, Straży Granicznej czy BOR.
Taki sam wymiar zniżki przysługuje dotkniętym inwalidztwem lub niepełnosprawnością dzieciom i młodzieży do 24 lat oraz studentom do 26 lat, ale tylko na przejazdy z miejsca zamieszkania do miejsca nauki lub rehabilitacji, 78% ulga należy się ich rodzicom i opiekunom.
Z dwóch przejazdów w roku z 37?procentową zniżką mają prawo skorzystać emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie. Natomiast bez ograniczeń podróżują nauczyciele, za okazaniem legitymacji służbowej. Taka zniżka przysługuje niemal wszystkim przedstawicielom tej grupy zawodowej ? od szkoły podstawowej do poziomu akademickiego. Niebawem prawo korzystania ze zniżek uzyskają również nauczyciele przedszkolni, jednak przez to ulga może obniżyć się do 33%.
37?procentowa zniżka przysługuje też dzieciom powyżej 4 lat i wszystkim uczącym się do 24 lat. 51% ulgi mają studenci (do 26 lat) i doktoranci (do 35 lat). Zniżki przysługują także kombatantom, weteranom, inwalidom wojennym od 37 do 78%.
Ulgi na przejazdy kolejowe budzą sporo kontrowersji. Ostatnio dużo mówi się o obniżeniu, nawet zniesieniu ich dla nauczycieli. Dyskusje wśród kolejarzy wywołała też zmiana ulg ustawowych dla emerytowanych pracowników kolei. Swoich przywilejów w tym zakresie nadużywają także posłowie i senatorowie.
Przepisy związane z przyznawaniem ulg są w Polsce bardzo skomplikowane i sprawiają wiele trudności osobom, które mogą z nich korzystać. Na pewno ich uproszenie ułatwiłoby pasażerom życie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (812) z dnia 1 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »