tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Kobieca strona thrillera

 
Książki na TOPie Wyobraź sobie, że dziecko twojej przyjaciółki znika. A ty jesteś temu winna? Dokładnie taka sytuacja spotyka Lisę Kallisto, zapracowaną matkę trojga dzieci, bohaterkę książki "Co z ciebie za matka?" autorstwa Pauli Daly.



Wystarczyło jedno drobne niedopatrzenie, by jej życie zamieniło się w koszmar. Dręczona poczuciem winy i publicznie potępiona przez rodzinę dziecka, Lisa postanawia naprawić swój błąd. Wkrótce bohaterka na własnej skórze przekonuje się, że spokojne miasteczko, w którym mieszka, wcale nie jest takie, jak sobie wyobrażała.
Książka jest przykładem powieści, od której po prostu nie da się oderwać. Znajdziemy w niej postaci, tak rzeczywiste, że aż trudno uwierzyć, że zostały wymyślone prze autorkę. Paula Daly zainspirowana do napisania swojej pierwszej książki po obejrzeniu programu z cyklu Oprah Winfrey Show, opisuje fantastyczną, trzymającą w napięciu historię przyjaźni, rodzinnych zależności, a na końcu przerażającej zdrady. Jest to doskonały thriller ukazujący jeden z największych koszmarów, jakie mogą się przydarzyć każdej matce ? ginie jej dziecko. Autorka z niezwykłą dokładnością kreśli przed czytelnikiem obraz niewielkiego miasteczka, w którym nic nie jest takie, jak wydaje się na początku. Każdy coś ukrywa, niektórzy mają swoje mroczne tajemnice, a wiele potrafi potępiać, choć sami nie są bez winy. Sylwetki wszystkich bohaterów są konkretne, prawdziwe do bólu i wielopłaszczyznowe. Książka jest tak realistyczna, że czytelnik może się zastanawiać, czy fabuła nie powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń. Sama autorka jednak podkreśla, że to fikcja literacka. Autorka świetnie ukazuje prowincjonalną społeczność, różne zależności międzyludzkie, skomplikowane decyzje i dramatyczne losy ludzi. Akcja jest dynamiczna, co nie pozwala czytelnikowi się nudzić i zachęca do dalszego czytania. Intryga opisana w powieści jest wyjątkowo zawiła, a koniec bardzo zaskakujący czytelnika. Książka bardzo aktualna i zadająca ważne i potrzebne pytania odnośnie obecnej roli kobiety w rodzinie i małżeństwie czy różnych modeli macierzyństwa. Dosyć ciekawa jest postać głównej bohaterki Lisy Kallisto, która po zaginięciu córki jej przyjaciółki, jest osądzana przez lokalną społeczność, że to jej wina. Ona zresztą sama czuje się winna, bo zaginiona dziewczynka przyjaźniła się z jej córką. Lisa nie jest jednoznacznie pozytywną bohaterką, ale czytelnik z czasem obdarza ją sympatią, a nawet współczuciem. Trzeba przyznać, że nie każdemu czytelnikowi spodoba się fakt, że powieść nie jest pisana chronologicznie. To może nieco gubić czytelnika, któremu łatwiej byłoby czytać o wydarzeniach w kolejności. Jednak faktyczna fabuła przeplata się ze wspomnieniami bohaterki dotyczącymi przyjaźni obydwu rodzin.
Warto przeczytać powieść, by dowiedzieć się jakie skrajne emocje towarzyszą ludziom. Do czego ludzie w ogóle są zdolni, by zwrócić na siebie uwagę.
Autorka Paula Daly mieszka w Kumbrii ze swoim mężem, trójką dzieci i chartem o imieniu Skippy. Pracowała jako fizjoterapeutka i mieszkała przez jakiś czas we Francji, ale wróciła do Anglii stęskniona za tamtejszym tempem życia. "Co z ciebie za matka?" to jej pierwsza powieść.

* * *

"Dom przy Sal Mal Lane" to najnowsza książki Ru Freeman. Gdy pierwszy raz wzięłam tę powieść do ręki, zdawało mi się, że będę mieć do czynienia z lekką i przyjemną lekturą, traktującą o rodzinnej sielance. Na okładce dostrzegłam bowiem roześmianą dziewczynkę. Chwilę później zauważyłam jednak, że to beztrosko śmiejące się dziecko ma na czole krwawą ranę. I wiedziałam już, że moje dotychczasowe przypuszczenia związane z tą książką były mylne?

Wojna oczami najmłodszych

Konflikt syngalesko?tamilski to długotrwałe spięcia na tle etnicznym, rozgrywające się na terenie Sri Lanki. Głównymi stronami konfliktu są zamieszkujący wyspę Syngalezi (74% populacji, wyznawcy buddyzmu) i Tamilowie (18% populacji, wyznawcy hinduizmu). W 1983 wybucha wojna domowa, w tym samym roku Syngalezi dokonali krwawego pogromu Tamilów w Kolombo.
Akcja książki rozpoczyna się pod koniec lat 70. Do domu przy Sal Mal Lane, niewielkiej uliczce na przedmieściach Kolombo, stolicy Sri Lanki, wprowadza się rodzina Herath. Przez pryzmat ich przeprowadzki poznajemy barwną mieszankę mieszkańców ulicy, różniących się statusem finansowym i społecznym, przekonaniami religijnymi, zwyczajami i kulturą. Obserwujemy życie społeczności z perspektywy dzieci, dla których cechy etniczne schodzą na dalszy plan. Kiedy jednak napięcia między tamilską mniejszością i syngaleską większością osiągają punkt kulminacyjny, relacje sąsiedzkie nabierają nowego, nierzadko tragicznego wymiaru.
Mając do czynienia z tak tragicznymi wydarzeniami widzianymi oczami najmłodszych, chyba nawet twardy jak skała czytelnik nie pozostanie wobec tych treści obojętny. Najmłodsi, wrzuceni w wir konfliktów, nie rozumieją, czemu muszą nagle zaniechać kontaktów z przyjaciółmi, których, w przeciwieństwie do postrzegań dorosłych, nie widzą przez pryzmat Tamilów bądź Syngalezów.
Ru Freeman, dbając o szczegóły, nakreśliła dramatyczny obraz trudnych czasów. To przejmująca, zawierająca w sobie wiele mądrości i na pewno warta przeczytania książka, pełna refleksji i emocji. Czytając powieść, miałam wrażenie, że wraz z rodziną Herathów zamieszkałam w domku przy Sal Mal Lane, razem z nimi smakowałam piekielnie ostrych, aromatycznych potraw i podawaną na wiele sposobów herbatę, podziwiałam mieszkańców ubranych w sari i sarongi oraz słuchałam egzotycznie brzmiących słów, których tłumaczenie mogłam z łatwością poznać dzięki umieszczonemu na końcu powieści słowniczkowi. Wkrótce jednak sielanka dobiegła końca i wraz z nimi znalazłam się w samym centrum wojny domowej.
Poza słowniczkiem, w książce znajduje się także mapka ulicy Sal Mal Lane, na której znajdują się zabudowania mieszkalne wraz z dokładnymi danymi wszystkich mieszkańców. Nie ma zatem możliwości, by "pogubić się" w imionach i nazwiskach bohaterów lektury, a autorka zadbała o ich naprawdę imponującą liczbę?
Polecam tę książkę zarówno pasjonatom historii, miłośnikom długich i wciągających powieści (książka ma ponad 600 stron) jak i podróżnikom, którzy pragną na łamach lektury przypomnieć sobie swoją wyprawę do Sri Lanki lub dopiero się tam wybierają. Nikt bowiem tak dokładnie i profesjonalnie nie zapozna czytelnika z klimatem, kulturą, pozytywnymi i negatywnymi stronami przebywania na Sri Lance, jak jej obywatelka.




Paula Daly, "Co z ciebie za matka?", Prószyński Media, Warszawa 2013



Ru Freeman, "Dom przy Sal Mal Lane", Prószyński Media, Warszawa 2013


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (852) z dnia 8 Listopada 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »