tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Klaster szansą na rozwój przemysłu

 
Są plany, by Drzewica przystąpiła do tworzonego właśnie ?Klastra przemysłowego dawnych terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego im. premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego?. Celem inicjatywy jest wzmocnienie regionalnej gospodarki na terenie ziemi radomskiej i pogórza świętokrzyskiego. Członkowie organizacji będą mieli większe szanse na pozyskanie środków unijnych


Klaster ma zrzeszać i integrować przedsiębiorstwa, samorządy, organizacje gospodarcze oraz instytucje naukowe. Swym zasięgiem obejmie kilka miast z wiodącymi zakładami tradycyjnego przemysłu w regionie radomskim i świętokrzyskim. W jego skład miałyby wchodzić firmy branży metalowej, chemicznej i energetycznej m.in. z Radomia, Pionek, Kozienic, Skarżyska?Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Suchedniowa a także Drzewicy, która należała do województwa radomskiego.
?Integracja światowej gospodarki i wzrost konkurencji spowodowały powstanie programów ?Strategii lizbońskiej? i ?Strategii Europa 2020?. Zobowiązują one państwa, władze regionalne oraz środowiska producentów do łączenia się w nowoczesne formy organizacyjne klastrów, dających podstawy dynamicznego rozwoju poprzez innowacyjność technologiczną i organizacyjną, likwidujących różnice ekonomiczne społeczności? ? czytamy w preambule statutu.
? Obecnie na rynku liczą się przede wszystkim duże organizmy przemysłu. Wobec braku rodzimych koncernów czy holdingów tworzymy nasz klaster, licząc na unijne wsparcie przy innowacyjnych projektach ? wyjaśnia Jan Banaszak z Radomia, jeden z głównych pomysłodawców stowarzyszenia, członek grupy inicjatywnej ?Nauka na rzecz gospodarki?.
Do klastra będą się zgłaszać firmy chcące ze sobą współpracować i pozyskiwać fundusze z UE. ? List intencyjny w sprawie utworzenia stowarzyszenia podpisało 25 największych podmiotów ziemi radomskiej i Skarżyska, m.in. Elektrownia Kozienice ? informuje Banaszak. O innowacyjne kierunki działalności zadbają najlepsi naukowcy w kraju.
Spotkanie założycielskie miało miejsce w sierpniu w Radomiu. Jednym z uczestników był burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. ? Jako członkowie stowarzyszenia możliwość pozyskania środków zewnętrznych będą mieć również samorządy. Jest propozycja, by do klastra przystąpiła gmina Drzewica ? mówi.
Klaster przemysłowy COP?u znajduje się obecnie w toku rejestracji. ? To początek procesu organizacyjnego ? dodaje Jan Banaszak. ? Trzeba dokonać klasyfikacji istniejących branż, opisać ich obecny potencjał, a w drodze konsultacji nakreślić kierunki rozwoju technologicznego, produkcyjnego i inwestycyjnego w terminie średnio? oraz długofalowym. To podstawa nawiązania współpracy z nauką, kapitałem i inwestorami w skali globalnej.
Na razie w regionie radomsko?świętokrzyskim odbywają się lokalne spotkania z przedsiębiorcami, organizacjami gospodarczymi oraz instytucjami naukowymi. 20 września o stowarzyszeniu informowano w Ostrowcu Świętokrzyskim, na 28 września zaplanowano spotkanie w Skarżysku?Kamiennej.
O dalszych losach tej inicjatywy będziemy pisać. Ciekawe jakie zainteresowanie wywoła ona wśród drzewickich przedsiębiorców i ilu z nich wstąpi do klastra? Z nieoficjalnych informacji wynika, że jak dotychczas swój akces zgłosił tylko jeden.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (741) z dnia 23 Września 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »