tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Kiljanek wygrał kwalifikacje do kadry

 
Kajakarstwo górskieGrzegorz Kiljanek na torze w Liptowskim MikulaszuTrwa walka kajakarzy górskich o bilety do Londynu. Po Krakowskich Slalomach, które rozpoczęły drugi etap krajowej kwalifikacji olimpijskiej, poznaliśmy oficjalne stanowisko sztabu szkoleniowego kadry. Dla serwisu internetowego PZKaj wypowiedział się Janusz Żebracki, pierwszy trener reprezentacji Polski w slalomie kajakowym.
Przyznał, że zawodnicy, którzy w ubiegłym roku zdobyli kwalifikacje olimpijskie dla kraju, nie mogą być pewni wyjazdu na igrzyska. Muszą potwierdzić, że wciąż prezentują najwyższy poziom. Jedynym wyjątkiem jest Mateusz Polaczyk, zdobywca srebrnego medalu mistrzostw świata. Podczas kolejnych startów kadrowicze zdobywają punkty rankingowe. Zwycięzcy otrzymają prawo startu w regatach olimpijskich.
Trener odniósł się do sytuacji panującej w C?1 mężczyzn, gdzie o bilet walczą Grzegorz Wójs ze Startu Nowy Sącz, zdobywca kwalifikacji dla Polski, oraz Grzegorz Kiljanek z LKK Drzewica. ? W Krakowie wygrał Kiljanek, co sprawia, że rywalizacja w tej konkurencji staje się bardzo ciekawa ? ocenił Żebracki.
Po Krakowskich Slalomach kolejnym startem kwalifikacyjnym były 28. Międzynarodowe Liptowskie Slalomy, stanowiące jednocześnie ostatni etap eliminacji do ścisłego składu reprezentacji. Regaty rozegrano w miniony weekend, 21 i 22 kwietnia. Oprócz Kiljanka na Słowacji wystartowali również młodzieżowcy i juniorzy LKK Drzewica, którymi opiekował się trener Włodzimierz Dębowski.
Do rywalizacji na rzece Wag przystąpiło 267 osad ze Słowacji, Polski, Czech, Serbii, Rosji, Ukrainy, Łotwy, Kazachstanu i Nowej Zelandii. Zarówno w sobotę jak i niedzielę odbyły się po dwa przejazdy w każdej konkurencji. O ostatecznej klasyfikacji decydował wynik lepszego.
Pierwszy dzień zakończył się sukcesem Grześka Kiljanka, który wywalczył szóste miejsce w C?1, osiągając najlepszy wynik z Polaków (108,49). Tym samym przypieczętował swoje zwycięstwo w kwalifikacjach do kadry. Walka z konkurentami była jednak bardzo zacięta. Grzegorz Hedwig uzyskał ósmy czas (109,22), Grzegorz Wójs dziewiąty (109,25).
Inni kanadyjkarze z Drzewicy byli daleko. Bartosz Łęgosz zajął czterdziestą pozycję (125,57), Paweł Smolarski czterdziestą drugą (127,41) a Przemek Nowak sześćdziesiątą piątą (186,96). Startowało 76 osad. Wygrał faworyt gospodarzy, Michal Martikan (105,25).
W K?1 mężczyzn rywalizowało 93 kajakarzy, w tym trzech reprezentantów LKK. Najlepiej z naszych popłynął Damian Stanik, który zanotował dwudziesty czwarty rezultat (110,42). Bartosz Dębowski był dwudziesty dziewiąty (111,95), Jarosław Klata pięćdziesiąty dziewiąty (133,78). Zwyciężył Słowak Martin Halcin (99,98).
Wynik 136,09 pozwolił osadzie Michał Madzio ? Adrian Wlazło na zajęcie dwudziestej pozycji. Startowały 34 dwójki kanadyjki. Wygrali Słowacy Ladislav i Peter Skantarowie (108,91).
W niedzielę dobrą formę potwierdził Kiljanek. Po raz drugi zajął szóste miejsce w C?1, pokonując wszystkich kolegów z reprezentacji. Uzyskał rezultat 111,24, tracąc do zwycięzcy, Aleksandra Slafkovsky?ego 4,12 s. Bartosz Łęgosz był trzydziesty ósmy (129,62), Paweł Smolarski czterdziesty drugi (133,75), Przemek Nowak sześćdziesiąty siódmy (199,40).
W K?1 tym razem najlepiej zaprezentował się Bartosz Dębowski, który został sklasyfikowany na trzydziestej czwartej pozycji (117,62). Damian Stanik uplasował się dwa oczka niżej (117,80). Jarek Klata był sześćdziesiąty trzeci (130,82). Wygrał Dariusz Popiela (100,78).
Nie powiodło się dwójce Madzio ? Wlazło, która zajęła trzydzieste miejsce z rezultatem 191,73, otrzymując w każdym przejeździe karę za ominięcie bramki. Zwyciężyła osada Piotr Szczepański ? Marcin Pochwała (115,29), która podobnie jak Polaczyk może być już pewna udziału w IO.
Po regatach w Krakowie i Liptowskim Mikulaszu Grzegorz Kiljanek znacznie zbliżył się do Grzegorza Wójsa w klasyfikacji olimpijskiej. Ma teraz 3 punkty, które otrzymał za wygrane kwalifikacje kadry. Wójs prowadzi z 4 punktami. Trzeci jest Hedwig z 1 punktem. Są to jednak informacje nieoficjalne, ponieważ regulaminu punktacji nie opublikowano.
24 kwietnia część kadrowiczów wyleciała do Londynu na kolejną konsultację szkoleniową, która potrwa do 2 maja. Pozostali od 29 kwietnia będą trenować w Augsburgu z myślą o mistrzostwach Europy. Obie grupy spotkają się w Niemczech.
Grzegorz Kiljanek postanowił skorzystać z tej drugiej możliwości. W porozumieniu ze sztabem reprezentacji nie poleciał do Anglii. Zdaje sobie sprawę, jak ważny jest czempionat kontynentu (11?13 maja) i właśnie temu startowi podporządkowuje najbliższy okres treningowy. Regaty w Augsburgu mają być trzecim, ostatnim etapem kwalifikacji olimpijskiej. Jak zapowiedział Janusz Żebracki, po mistrzostwach poznamy ostateczny skład, który wyjedzie na igrzyska. Oficjalny kalendarz PZKaj zakłada jednak dodatkowy, czwarty etap przy równej ilości punktów. Ewentualna dogrywka miałaby się odbyć podczas Pucharu Świata w Pau (15?16 czerwca).


* * *
W najbliższy weekend, 28?29 kwietnia duża grupa zawodników LKK Drzewica wystartuje w 51. Międzynarodowych Regatach Slalomowych ?O puchar Ziemi Sądeckiej?. Impreza połączona z zawodami młodzików ?O złote wiosło? będzie stanowić pierwszy rzut Pucharu Polski oraz Ligi Młodzików 2012. Zostanie rozegrana na torze slalomowym ?Wietrznice? w Zabrzeży koło Łącka. Liczymy na dobre wyniki.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (772) z dnia 27 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »