tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Katyń 2010

 
We wtorek, 13 kwietnia w Opocznie odbyły się obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej

Przedstawiciele władz samorządowych, duchowni, kombatanci oraz młodzież szkolna i mieszkańcy Opoczna wzięli udział w powiatowych obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Odbyła się ona w cieniu sobotniej katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Flagi państwowe oraz obecne na uroczystości sztandary ozdobiono kirem.
Uroczystość rozpoczęła msza w kościele św. Bartłomieja, odprawiona pod przewodnictwem ks. dziekana Jana Serszyńskiego. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta na cmentarz parafialny przy ul. Moniuszki, gdzie pod przebudowanym pomnikiem katyńskim odbyły się właściwe uroczystości. Poprowadził je dyrektor Muzeum Regionalnego, Tomasz Łuczkowski.
Po wysłuchaniu hymnu państwowego głos zabrali samorządowcy. – W dniu dzisiejszym nie sposób nie wspomnieć o ofiarach tragedii jaka w sobotę wydarzyła się pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. honorowy obywatel naszego miasta, Ryszard Kaczorowski – mówił burmistrz Jan Wieruszewski nawiązując do sobotniej katastrofy samolotu prezydenckiego. Do zgromadzonych zwrócił się także przedstawiciel Rodziny Katyńskiej, Andrzej Mikołajczyk, syn zamordowanego w Miednoje policjanta. On właśnie przesypał do specjalnej, wmontowanej w bryłę pomnika urny, ziemię przywiezioną z lasu katyńskiego. Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Nawrocki wspomniał o obowiązku upowszechniania historii regionalnej w społeczeństwie. Ów obowiązek spoczywać winien na samorządach lokalnych (zwłaszcza powiatowym), samorządowych jednostkach organizacyjnych i szkołach.
Podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do wykonania tablic katyńskich na opoczyńskim cmentarzu przy ul. Moniuszki.
Następnie obecni na uroczystości duchowni dokonali wspólnie poświęcenia odnowionego pomnika oraz tablic, na których umieszczono poprawiony i roszerzony wykaz pomordowanych. Po uroczystym apelu poległych kompania honorowa 25. Brygady kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oddała salwę honorową. Pod pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (666) z dnia 16 Kwietnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »