tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

PRZYJMĘ pracownika przy pracach konserwacyjnych ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pracownika do szlifowania elementów ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Żarnów

 Kanalizacja na ukończeniu

 
Dobiega końca budowa kanalizacji sanitarnej na odcinku Żarnów ? Niemojowice oraz w Niemojowicach ? Nowinach. Mieszkańcy zostaną podłączeni do sieci w przyszłym roku


Budowa kanalizacji sanitarnej na odcinku od Żarnowa do Niemojowic oraz w samych Niemojowicach podzielona jest na dwa zadania. Pierwsze z nich to tzw. duża kanalizacja polegająca na budowie sieci kanalizacyjnej na odcinku od Niemojowic do Żarnowa. Prace rozpoczęte wiosną właśnie dobiegają końca. W ich ramach powstało 10,8 km sieci kanalizacyjnej, w tym 6,8165 km kanałów sieciowych grawitacyjnych, 3,4 km rurociągów tłocznych oraz 0,5 km przykanalików. Inwestycja objęła również budowę trzech przepompowni ścieków o dużej mocy. Wykonawcą jest ?Budkomplex? z Bochni (województwo małopolskie), który zaoferował najniższą cenę ? około 3,5 mln zł. Na pokrycie kosztów zadania złożyły się: dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (40%), pożyczka z WFOŚiGW w Łodzi (40%) oraz środki własne gminy (20%). Budowa sieci kanalizacyjnej wiązała się z rozkopaniem drogi na tym odcinku. Zostanie ona jednak zmodernizowana i w najbliższych dniach położona zostanie na tym odcinku nowa nawierzchnia bitumiczna.
W ramach tzw. małej kanalizacji powstaje sieć kanalizacyjna w Niemojowicah ? Nowinach. Jej długość wyniesie 2,25 km, w tym 0,8 km kanałów sieciowych grawitacyjnych, 0,5 km rurociągów tłocznych oraz 0,9 km przykanalików, a także jedna przepompownia ścieków. Zadanie, kosztem 700 tys. zł, realizuje Zakład Instalacji Sanitarnych c.o. i Gazowych Jana Cedzyńskiego ze Zgórska (województwo świętokrzyskie). Prace zakończyć się mają do końca listopada, a nawierzchnia po przeprowadzonych robotach zostanie odtworzona. Dotyczy to również naprawy i rekonstrukcji drogi prowadzącej przez wieś. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych gminy oraz z pożyczki, zaciągniętej w WFOŚiGW w Łodzi.
Mieszkańcy zostaną podłączeni do sieci w przyszłym roku. Do instalacji kanalizacyjnej podłączony zostanie nowy Dom Pomocy Społecznej w Niemojowicach. Wszystkie ścieki odprowadzane będą do żarnowskiej oczyszczalni.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (800) z dnia 9 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »