tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Już nie chcą być radosne?

 
Ruszyła kolejna, trzecia już edycja programu „Radosna szkoła”. Z placówek w rejonie opoczyńskim wpłynęły tylko cztery wnioski o dofinansowanie

Program „Radosna szkoła” zakłada wspieranie finansowe organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w klasach I–III szkół podstawowych i ogólnokształcących, szkół muzycznych I stopnia. Na jego realizację w 2011 roku przeznaczono 150 mln zł. Niestety zainteresowanie programem w naszym powiecie jest coraz mniejsze.
Przypomnijmy, że w ramach programu organy prowadzące szkoły podstawowe otrzymują wsparcie finansowe na pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw w szkole oraz na urządzenie szkolnego placu zabaw. Na początku większość środków przeznaczono na wyposażenie miejsc zabaw w szkołach. Do szkół zakupiono pomoce dydaktyczne o wartości 6 lub 12 tys. zł (w zależności od ilości uczniów w danej szkole). W salach najmłodszych pojawiły się duże, miękkie klocki, piłki, materace do zabaw, tory przeszkód, elementy umożliwiające pokonywanie wysokości, a także układanki i kąciki tematyczne. Wszystko po to, aby zapewnić możliwość organizacji zabaw ruchowych, zgodnie z naturalnymi potrzebami rozwojowymi dzieci. W dalszej kolejności dotacje przyznawane są na urządzenie szkolnego placu zabaw – wyposażenie, modernizację lub refundację poniesionych kosztów. Takie miejsce, wyposażone w różnorodne drabinki, drążki, ścianki wspinaczkowe, pomosty, zjeżdżalnie, równoważnie czy huśtawki, ma umożliwiać małym uczniom podejmowanie aktywności fizycznej zapewniając jednocześnie warunki bezpieczeństwa – konieczne jest zastosowanie nowoczesnej, bezpiecznej nawierzchni amortyzującej upadki. W przypadku placów zabaw jednak – znacznie kosztowniejszych niż wyposażenie miejsc zabaw w szkole – program zakłada, że połowę kosztów pokryje organ prowadzący. Być może właśnie z tego powodu wniosków o dofinansowanie urządzenia szkolnego placu zabaw jest znacznie mniej niż tych o wsparcie zakupu pomocy dydaktycznych. Od dyrektorów szkół z naszego powiatu do organów prowadzących wpłynęły tylko cztery takie wnioski – wszystkie w gminie Opoczno. Place zabaw w swoich szkołach chcą urządzić dyrektorzy szkół w Libiszowie, Modrzewiu, Mroczkowie Gościnnym i w Bukowcu Opoczyńskim. Dodajmy, że wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Opoczno skorzystały wcześniej ze środków programu „Radosna szkoła” na wyposażenie miejsc zabaw. Poza tym w drugiej edycji szkołom w Dzielnej i Ogonowicach oraz Szkole Podstawowej nr 3 przyznano dotacje na urządzenie placu zabaw – organ prowadzący ponawia właśnie przetarg na wyłonienie ich wykonawcy. Jak dobrze pójdzie place zabaw w tych szkołach powstaną jeszcze w tym roku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (695) z dnia 5 Listopada 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »