tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Jesień idzie, nie ma na to rady...

 
Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła... Julian Tuwim ? Wspomnienie...


Jesień w latach Saturna bywa zwykle stosunkowo mało przyjemna, zimna i wilgotna. Tegoroczna zacznie się w najbliższy wtorek, 23 września, o godz. 4:29 czasu (jeszcze) letniego. Słońce wejdzie w znak Wagi ? w momencie równonocy jesiennej rozpocznie się astronomiczna jesień i trwać będzie do chwili przesilenia zimowego (w tym roku w poniedziałek, 22 grudnia o godz. 0:03 czasu zimowego). Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a przybywa nocy. Po rannych mgłach dni jasne i słoneczne, ale noce już chłodne z przymrozkami.
Październik zacznie się ładną pogodą, babie lato i złota polska jesień. W dzień powinno być dosyć słonecznie, ciepło, jednak w nocy zimno z przymrozkami. Kilka dni bardziej pochmurnych i deszczowych z wiatrami na początku drugiej dekady. Od połowy miesiąca stopniowe ochładzanie, częstsze opady, zamglenia. Przy dość ładnej pogodzie przymrozki, szron i mgły. W ostatniej dekadzie możliwy napływ bardzo zimnego, wręcz mroźnego, powietrza.
Listopad niejednolity. Zacznie się ładną i bardzo wietrzną pogodą. W ciągu dnia słonecznie, dosyć ciepło. W nocy możliwy mróz. Potem zdecydowanie zimniej, z opadami deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Sporo dni mglistych, pochmurnych z opadami.
Grudzień na początku i na koniec miesiąca, może być dość mroźny, ale w większej jego części przeważać będzie aura dosyć łagodna, delikatnie zimowa.
A co o pogodzie mówi ludowa meteorologia: Jeśli w końcu lata lub na początku jesieni drobne ptaszki śpiewające zbierają się w gromady, należy spodziewać się szybkiego nadejścia zimy i mrozów. Zima zapowiada się surowa i śnieżna, jeżeli orzechy włoskie dobrze obrodzą i w lasach jesienią było mało grzybów. Ostrą, siarczystą i dość długą zimę zwiastuje również obfity w kwiaty, od góry do dołu łodygi, wrzos (zima będzie łagodna, gdy wrzos słabo zakwitnie). Mroźna zima nadchodzi, gdy na sosnach, także świerkach i jodłach, pojawia się dużo szyszek. Początek będzie zimniejszy, jeżeli większa ilość szyszek jest na dole korony jodły i świerka. Odwrotne ułożenie zapowiada mroźniejszy koniec zimy.
Spodziewać się należy ostrej zimy, jeśli jesienią wiewiórki mają bardziej puszyste ogony niż zwykle lub gromadzą duże zapasy orzechów. Ostrej zimy należy się też spodziewać, jeżeli jeż w pogodne dni często zwija się w kłębek. Zatem korzystajmy z kolorowej, polskiej złotej jesieni, jak najwięcej.
Zebrał: Jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (897) z dnia 19 Września 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »