We wtorek, 12 czerwca w ZSS nr 1 odbyło się uroczyste podsumowanie zadania ekologicznego "Zieleń miejska"
W uroczystym podsumowaniu zadania uczestniczyli przedstawiciele gminy, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice dzieci biorących udział w zajęciach. Przypomniano krótko historię zadania przygotowanego przez nauczycielki przyrody Iwonę Brzozowską, Alinę Kaźmierczyk i Marzannę Mastalerz w oparciu o zadanie ?Szkolny ogród ? zieloną pracownią?. Panie opracowały program z dziedziny edukacji ekologicznej zatytułowany ?Zieleń miejska ? pozalekcyjne zajęcia edukacyjne? skierowany do uczniów klas piątych i szóstych szkoły podstawowej. Realizacją zadnia zajęły się nauczycielki przyrody: Iwona Brzozowska, Marzanna Mastalerz i Aneta Toporkiewicz. Uczniowie chętni do uczestnictwa w dodatkowych zajęciach zgłaszali się w lutym do swoich nauczycielek. One, biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia, wyłoniły trzydziestoosobową grupę uczniów, którzy od marca do maja spotykali się na dodatkowych zajęciach o różnorodnej tematyce. Zajęcia te odbywały się w salach, w szkolnym ogrodzie a także na terenie miasta. Ich tematyka dotyczyła roślin nago? i okrytonasiennych, roślin chronionych w Polsce, zakładania ogrodu przydomowego i jego pielęgnacji, roślin ozdobnych, planowania ogrodu marzeń, znaczenia zieleni miejskiej. Dzięki udziałowi w zadaniu "Zieleń w mieście" uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat roślinności miejskiej, dokładniej zrozumieli powiązania między przyrodą a człowiekiem, przekonali się, że procesy urbanizacyjne mogą pozytywnie wpływać na krajobraz miejski i podnosić standard życia mieszkańców miast. Młodzi ekolodzy mieli okazję więcej czasu poświęcić obserwacjom przyrodniczym, a także docenić korzyści płynące z wypoczynku czynnego i biernego w środowisku przyrodniczym. Dzięki takim programom młodzież poczuła się odpowiedzialna za zieleń w mieście i teraz zapewnia, że będą się angażować w działania mające na celu podniesienie estetyki najbliższego otoczenia i ochronę przyrody.
W ramach realizowanego zadania, 25 maja uczestnicy zajęć wzięli udział w konkursie na grę edukacyjną. W trzyosobowych zespołach uczniowie przygotowali gry związane z tematyką zajęć. Jury oceniało nie tylko prezentację gry, ale także samą grę m.in. pomysłowość, sposób wykonania, stopień trudności. W konkursie zwyciężyli twórcy gry "Wyręcz dziadka" - Cezary Orłowski, Przemysław Paduch (obaj VIc) i Mariusz Sokół (Vc). Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy Vc, pomysłodawcy gry "Koło zieleni": Maciej Piekarski, Robert Snochowski i Jakub Trębarczyk. Trzecie miejsce zajęła gra "Zieleń w parku", którą wymyśliły uczennice klasy Va: Aleksandra Pigułowska, Klaudia Toporkiewicz i Julia Twardowska. W realizację zadań zaangażowały się również nauczycielka informatyki i techniki, Ewa Kaczmarczyk oraz nauczycielka plastyki i techniki, Mariola Sikorska.
Inicjatorki programu mają nadzieję, że ogródek zainspiruje lokalną społeczność do wprowadzenia zmian w najbliższym otoczeniu i zachęci do poszanowania zieleni miejskiej. Zieleń miejska to przecież fragment przyrody, z którą stykamy się na co dzień, na który mamy największy wpływ i który ma ogromne znaczenie, nie tylko dla ludzi. Wszyscy wiedzą, że miasto bez roślin jest smutne i szare.
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy dyplomy za udział i upominki ufundowane przez urząd miejski.
|