tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Jan Paweł II świadek wiary, nadziei i miłości

 
Tegorocznej XX pieszej pielgrzymce ziemi opoczyńskiej na Jasną Górę, która wyruszy w poniedziałek, 9 sierpnia będzie przyświecać hasło: Jan Paweł II świadek wiary, nadziei i miłości

Pielgrzymka to pięciodniowe rekolekcje w drodze. To przede wszystkim czas na modlitwę, refleksję, rozmowę. Pątnicy wędrują dla oczyszczenia duszy i ciała, żeby wzmocnić swoją wiarę i siebie wewnętrznie. Pielgrzymka gromadzi ludzi, którzy niosą swoje intencje do Matki Boskiej Częstochowskiej i tych, którzy przemierzając wiele kilometrów modlą się, głośno śpiewając i tańcząc.
W ciągu pięciu dni opoczyńscy pątnicy pokonają 127 km. Pierwszego dnia dotrą do Przyłęku, pokonując 21 km. Wtorkowy poranek rozpoczną od mszy, a po niej wyruszą 27–kilometrowym odcinkiem drogi, aż dojdą do Nosalewic, gdzie będą mogli odpocząć po trudach wędrówki. Trzeciego dnia grupa pokona 27 km, przechodząc z Nosalewic do Kobieli Wielkich. W czwartek, 12 sierpnia pielgrzymi będą musieli pokonać najdłuższy, bo aż 28–kilometrowy odcinek. Około godz. 18.30 dotrą do Karczewic. W piątek pątnicy przejdą 24 km, na odcinku od Karczewic do Jasnej Góry. Do celu powinni dojść około 17.45, a godz. 19.00 będą uczestniczyć w mszy.
Pątnicy z Drzewicy wyruszą dzień wcześniej i dołączą do pielgrzymki opoczyńskiej.
Wybierając się na pielgrzymkę najważniejsze jest dobre przygotowanie. Warto wiedzieć, że pielgrzymka to nie rewia mody, a wszystkie kosztowne przedmioty lepiej zostawić w domu. Wśród wielu rzeczy, które pielgrzymi zabiorą ze sobą znajdą się z pewnością dokumenty. Pątnicy zawsze powinni mieć przy sobie dowód osobisty, a w przypadku osób nieletnich legitymację szkolną i pisemną zgodę od rodziców na ich udział w pielgrzymce. Warto zabrać także inne dokumenty, w razie potrzeby, uprawniające do skorzystania z opieki medycznej. Obuwie powinno być najlepiej sportowe, na deszczowe dni i przede wszystkim wygodne. W upały najlepsze będą sandały. Obowiązkowo każdy powinien wziąć ze sobą płaszcz lub kurtkę przeciwdeszczową. Parasol raczej nie sprawdzi się podczas długiej wędrówki. Warto pomyśleć też o śpiworze bądź karimacie, a w przypadku noclegu w namiotach warto go zorganizować z przyjaciółmi. Pątnicy powinni mieć przygotowane najlepiej dwa plecaki. Jeden duży, do którego będą mogli zapakować ubrania, ręczniki, środki czystości i schowają go w busach jadących za grupą. W drugim mniejszym będą mogli schować dokumenty, wodę, plastry lub leki. Dobrze byłoby, gdyby ten plecak był wodoodporny i dobrze wyprofilowany. Każdy pątnik powinien pamiętać o spakowaniu ciepłego swetra lub bluzy, kilku podkoszulkach, dwóch wygodnych parach spodni np. długich i krótkich, piżamie. Obowiązkowo trzeba zabrać dużo skarpet. Najlepiej gdyby były wykonane z naturalnych włókien, bez szwów, które sprzyjają powstawaniu pęcherzy. Warto zabezpieczyć także głowę, zabierając czapkę z daszkiem bądź chustkę w jasnych kolorach odbijających promienie słoneczne. Każdy obowiązkowo powinien zabrać ze sobą małą apteczkę, w której powinny się znaleźć przede wszystkim plastry z opatrunkiem, bandaże opatrunkowe i elastyczne, leki które zażywamy. Dodatkowo tabletki przeciwbólowe, przeciwuczuleniowe i środki zwalczające komary i kleszcze. Warto zabrać ze sobą trochę pieniędzy chociażby na powrót do domu.
Pątnicy zawsze są chętnie przyjmowani przez mieszkańców wiosek, które mijają po drodze. Mieszkańcy przygotowują strudzonym wędrowcom kanapki, ciasta, herbatę. Dlatego warto, by pątnicy pamiętali, że za rok znowu odwiedzą te same miejsca. Jakie pozostawiają po sobie świadectwo podczas tej pielgrzymki, takie odbiorą z nawiązką w przyszłym roku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (682) z dnia 6 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »