tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Jakub wśród najzdolniejszych

 
Jakub Lenart, uczeń ZSO, otrzymał stypendium dla szczególnie uzdolnionych, przyznawane przez marszałka województwa łódzkiego. Tym samym znalazł się w gronie 13 uczniów w województwie nagrodzonych w tym roku za osiągnięcia naukowe

Jakub Lenart pasjonuje się historią, szczególnie epoką średniowiecza. Na płaszczyźnie tej nauki niezmiennie od wielu lat podejmuje szerokiego rodzaju badania. Większość swego czasu poświęca na czytanie i skorelowane z tym analizowanie dzieł historycznych. Nie tylko nie są mu obce monografie wybitnych polskich historyków – czyta on także dzieła uczonych zagranicznych. Jest wielkim fanem publikacji oraz sposobu przedstawiania historii przez Normana Daviesa, a także metodologii historycznej w duchu francuskiej Szkoły Annales – notabene jednym z jego ulubionych dzieł są „La societe feodale” Marca Blocha, a także „Człowiek średniowiecza” Jacquesa Le Goff i „Ludzie marginesu w średniowiecznym Paryżu” wybitnego polskiego historyka, prof. Bronisława Geremka. Praca Jakuba została dostrzeżona i doceniona w ubiegłym roku. Wówczas to został on przyjęty do grona członków Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, który zrzesza dzieci o ponadprzeciętnych zdolnościach. Zaważyło na to wiele czynników. Jakub jest laureatem gimnazjalnej Olimpiady Historycznej, finalistą etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768–1864 od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”, a także finalistą centralnego etapu Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy ojcowiznę”. Fundusz jednak docenia przede wszystkim szczególną pracę własną, tj. na przykład prace badawcze. Jakub jest bardzo „płodnym” młodym adeptem historii. Dzięki Funduszowi jego prace mogą zostać poddane weryfikacji przez współpracujące z tą organizacją środowisko akademickie, co daje mu kolejną okazję do wzbogacenia warsztatu pracy i umiejętności. Ponadto kilkukrotnie, mimo tak krótkiego stażu, miał on okazję wygłaszania swego odczytu historycznego na obozach funduszowych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że pochodzi on z Gawron – małej wsi pod Opocznem, co utrudnia mu dostęp do źródeł historycznych. Jest zmuszony do bardzo częstych podróży do większych miast, by zdobywać niezbędne mu materiały, niejednokrotnie obcojęzyczne.
Dotychczasowa praca Jakuba została na tyle doceniona, iż zakwalifikowano go na roczne stypendium naukowe do Wielkiej Brytanii. Obecnie poszerza on swoją wiedzę w Dulwich College w Londynie. Jakub poza działalnością naukową pasjonuje się tańcem towarzyskim i koszykówką. Zna również język angielski w stopniu zaawansowanym – w marcu ubiegłego roku zdał certyfikat językowy First Certificate in English (FCE).


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (650) z dnia 22 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »