tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Jakie wybrać imiona?

 
Poradnik dla nowożeńców

W święta wielkanocne wiele młodych par stanęło na ślubnym kobiercu. Niektóre z nich już w końcu roku mogą się zastanawiać, jakie imię nadać szykującej się do przyjścia na świat latorośli. Ku ich pożytkowi przypominamy, co na temat imion sto lat temu pisał Kazimierz Bartoszewicz ? krakowski publicysta, historyk literatury i satyryk ? w swoim ?Słowniku prawdy i zdrowego rozsądku?:
Imiona ? mogą być ordynarne lub szlachetne. Do ordynarnych należą: Stanisław, Stanisława, Kazimierz, Kazimiera, Władysław, Władysława, Bronisław, Bronisława i w ogóle imiona polskie, które byle parobek lub dziewka nosić może. Do imion szlachetnych, arystokratycznych zaliczają się: Artur, Gustaw, Bruno, Alfred, Roman, Romana, Ryszard, Olimpia, Idalia, Hugo, Ildefons, Irena, Aurelia, Wirginia, Jerzy, Leon, Olga, Cezar, Edgar, Alfons, Oskar, Albin, Agenor, Amata itd.
Również i zdrabniając imiona powinniśmy baczyć, aby nadać im szlachetne brzmienie, więc nie należy mówić: Artiurek, Alfonsek, Irenka, Alfredek, lecz: Turcio, Fonsio, Rena, Fredzio; nie Henryczek, lecz Henio; nie Helenka, lecz Hala lub Lena; nie Władek, lecz Ladi; nie Karolek, lecz Lolo; nie Anielka, lecz Niola; nie Elżbietka, lecz Lizia lub Ela; nie Zuzia, lecz Zuzu; nie Amelka, lecz Ama; nie Natalka, lecz Nata; nie Joanka, lecz Żancia; nie Ryszardek, lecz Ryś; nie Michałek, lecz Miś; nie Kasia, lecz Kati; nie Kazia, lecz Ziuta; nie Jadzia, lecz Dziunia itd.
W Poznańskiem żyje jeszcze sporo Hektorów, Artakserksesów, Sokratesów, Leonidasów, Koriolanów.
?Słownik? Kazimierza Bartoszewicza zawiera również przestrogę przedmałżeńską:
Nie należy doradzać Gaudentemu, aby żenił się z Hermenegildą, ani Rysce, aby wyszła za Dydaka; również Baltazar strzec się winien Korduli, Agapit Dagny, Panfucy Pulcherii, Zefiryn Balbiny, Gorgoniusz Placydy, Epifaniusz Scholastyki, bo z takich małżeństw trudno, aby były ładne dzieci.
Przypomniał: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (770) z dnia 13 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »