Zdaniem psychologa
Gdy jeden partner jest zazdrosny o drugiego, bywa to odczytywane jako wyraz miłości. Zazdrość może jednak zatruć życie mężczyzny i kobiety – może to być uczcie toksyczne. Oto jak odróżnić dobrą i złą zazdrość?
Nie ma ludzi, którzy nie byliby czasem zazdrośni. Zazdrość ma tym większe szanse pojawić się, im bardziej ceni się związek z partnerem i im wyraźniejsze są groźby jego utraty. Jednak zazdrość wypływać może też z zupełnie irracjonalnych przyczyn i prowadzić do czynów zaskakujących, niezrozumiałych, a czasem potwornych.
Ten test pozwoli ci sprawdzić, jaką zazdrość ty przeżywasz. Pytania adresowane są do kobiety, ale po drobnych modyfikacjach może na nie też odpowiedzieć mężczyzna. W każdym punkcie możesz zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź.
1. Gdy on ogląda się za jakąś ładną dziewczyną ja:
A. Nie zwracam na to uwagi lub żartuję z tego
B. Czuję się podle, myślę, że mu się już znudziłam i że on chce mnie zostawić C. Ostentacyjnie oglądam się za jakimś przystojnym facetem.
2. Mężczyźni, którzy cię naprawdę kochają:
A. Nie są zazdrośni bez powodu.
B. Nie powinni zwracać uwagi na żadne inne kobiety.
C. Wpadają w szał, gdy z kimś flirtujesz i wtedy bardziej się o ciebie starają.
3. Gdyby on mnie zdradził ja:
A. Walczyłabym o niego, bo go kocham.
B. Rzuciłabym go a potem byłabym nieszczęśliwa do końca życia.
C. Też bym go zdradziła z zemsty.
4. Gdy on rozmawia z jakąś kobietą, uśmiecha się do niej i flirtuje, ja:
A. Mogę na to patrzeć ze spokojem, bo wiem, że to tylko taka zabawa.
B. Zrobiłabym mu z tego powodu piekło.
C. Poszukuję faceta, z którym też mogłabym poflirtować, żeby odpłacić mu pięknym za nadobne.
5. Gdy w moim związku coś się psuje, to:
A. Staram się coś poprawić, rozmawiam o tym, co się między nami dzieje.
B. Panikuję i boję się co się ze mną stanie, gdy zostanę sama.
C. Wzbudzam jego zazdrość, żeby go do siebie przyciągnąć.
Wyniki
Najwięcej odpowiedzi A – Twoja zazdrość jest zdrowym odruchem, ponieważ pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy twój związek jest faktycznie zagrożony. Zazdrość motywuje cię też do konstruktywnych zachowań: starasz się poprawić kondycję swojej relacji z partnerem, dbasz o siebie, dbasz o niego. Jesteś zdolna do szczerego i otwartego komunikowania swoich potrzeb i oczekiwań. Zazdrość nie narusza twojego poczucia wartości własnej.
Najwięcej odpowiedzi B – Przyczyny zazdrości leżą najczęściej w Twojej osobowości. W waszym związku czujesz się stroną mniej atrakcyjną. Tak naprawdę, nie wiesz, dlaczego on jest z tobą i czy naprawdę chce z tobą być, dręczy cię lęk, że możesz go utracić. Masz zawyżoną lub zaniżoną samoocenę – prawdopodobnie to, co o sobie myślisz, jest nieadekwatne do tego, jaka naprawdę jesteś, twoja samowiedza jest też pełna sprzeczności. Dobrze byłoby, gdybyś poświęciła czas na rozpoznanie swoich mocnych i słabych stron jako partnerki związku miłosnego.
Najwięcej odpowiedzi C – Używasz zazdrości, jako sposobu wzbudzenia zaangażowania partnera. Wielu mężczyzn bardziej się stara, gdy czuje, że może utracić kobietę. Ryzykujesz jednak również, że on zacznie podejrzewać cię o niestałość, może pomyśleć, że jesteś skłonna do zdrady i niegodna zaufania. A z takimi kobietami mężczyźni łączą się jedynie w krótkotrwałe relacje.
Jeśli zaznaczyłaś więcej niż 9 różnych odpowiedzi, oznaczać to może, że przeżywasz zazdrość bardzo często, jesteś zazdrośniczką. Warto zastanowić się, czy nie powinnaś bardziej ufać swojemu partnerowi, czy nie jesteś nadmiernie podejrzliwa. Jeśli sama widzisz, że twoja zazdrość jest nieadekwatna, możesz poszukać wsparcia u psychologa. |