tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Jak być dobrym rodzicem?

 
Bycie dobrym rodzicem wcale nie wymaga wielkich nakładów czasu ani wybitnych umiejętności. Wystarczy stosować kilka prostych reguł, aby nasze dzieci w przyszłości lepiej radziły sobie w życiu i były szczęśliwe

Psycholodzy obserwowali dzieci, których rodzice stosowali różne style wychowawcze (pod tym względem rodziców można podzielić na trzy osobne grupy). Po kilkudziesięciu latach porównywano te dzieci, już jako dorosłych ludzi i sprawdzano jak sobie radzą: jakie mają osiągnięcia czy są szczęśliwe, zdrowe, czy ich związki trwają, ile zarabiają itp. Odkryto interesujące fakty.

Styl autorytarny
opiera się na podporządkowaniu. Ci rodzice uważają posłuszeństwo za cnotę samą w sobie. W wychowaniu największy nacisk kładziony jest więc na przestrzeganie zasad i realizowanie wymagań rodziców. Nie jest ważne, czy dziecko je rozumie, ważne jest czy się do nich stosuje. Ponieważ rodzic wie, że zasady są słuszne, egzekwuje je bez wahania najczęściej przy pomocy kar, sankcji i przymusu. Ci rodzice mają skłonność do obrażania się na dziecko, odrzucania go i gniewania się, gdy nie jest ono posłuszne. Rodzica nie interesują powody, dla których dziecko się sprzeciwia, a gdy ono pyta: ?Ale czemu mam to robić??, rodzic odpowiada: ?Bo tak?, ?Bo ja ci tak każę?, ?Bez dyskusji?? itp.
Dzieci tych rodziców są zwykle karne, ale też agresywne i zahamowane, co sprawia na przykład, że gorzej radzą sobie w szkole niż dzieci wychowywane inaczej.

Styl przyzwalający
oparty jest na wolności. Niech dziecko żyje po swojemu, nie trzeba się za bardzo wtrącać? Dzieci robią głównie to, czego same chcą. Ci rodzice są przeważnie dla dziecka ciepli i wspierający, ale przede wszystkim poprzez słuchanie, ?kumpelstwo? i stosowanie sugestii. Niestety ten styl wychowania jest zwykle niefrasobliwy: rodzice nie stawiają wymagań, nie egzekwują norm i nie oczekują od dziecka dojrzalszych zachowań.
Te dzieci z reguły lepiej funkcjonują niż dzieci rodziców autorytarnych. Na przykład ? co zaskakujące ? mają wyższe standardy moralne i lepiej rozwinięte sumienie! Mają też najmniej zaburzeń emocjonalnych. Niestety są też najmniej dojrzałe: impulsywne, kapryśne, mało ambitne i niezdolne do wysiłku. Brak dozoru rodziców sprawia, że w tej grupie największy odsetek młodzieży nie przestrzega prawa.

Bądź autorytetem
Najlepsze skutki niesie stawianie w wychowaniu na normy i szacunek. Ci rodzice, podobnie jak rodzice autorytarni, żądają od dziecka przestrzegania pewnych reguł, oczekują dojrzałego postępowania i stawiają dziecku wymagania. Jednak wkładają wysiłek w to, aby przekonać dziecko, że spełnienie tych oczekiwań jest ważne i w ostatecznym rozrachunku opłaca się też samemu dziecku. W wychowaniu nastawieni są raczej na chwalenie za spełnienie oczekiwań niż karanie za ich nie spełnienie. Ci rodzice przytulają dzieci, często je dotykają i okazują pozytywne uczucia (np. dumę, radość z przebywania z dzieckiem, śmieją się z nimi itp.) Starają się też w dojrzały sposób komunikować: ?Nie rób tak, bo to boli?, albo: ?Zobacz, jeśli nie posprzątamy tutaj, to będzie nam przeszkadzało i będzie brzydko wyglądać?, ?Psujesz rzeczy, które mama i tata lubią??
Dzieci wychowywane w ten sposób mają najwyższe kompetencje społeczne, dobrze się uczą, mają wysoką samoocenę, rozwiniętą potrzebę osiągnięć i dobre umiejętności komunikacji.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (734) z dnia 5 Sierpnia 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »