tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Jajeczne wróżby miłosne

 
Dawne wróżby wielkanocne

Gdy na stole znajdzie się parzysta liczba jajek święconych, pannie wróży to rychłe zamążpójście. Obdarowywanie się święconym jajkiem przez zakochanych wróży im udany związek, pomyślność, potomstwo. Własnoręcznie pomalowane na czerwono jajka, podarowane wybrance lub wybrańcowi, zapewniają miłość. Jajko z motywem kołyski powinni sobie podarować małżonkowie, którzy nie mogą doczekać się potomstwa.
Panna pragnąca zachwycić ukochanego pocierała jajkiem pomalowanym na czerwono części ciała, którymi chciała go oczarować najsilniej. Potem tłukła skorupkę i jajko przelewała przez ułożone na krzyż patyczki, najlepiej brzozowe. Skorupkę z pisanki należało teraz utrzeć na proszek, który ? dosypany do potrawy ? działał cuda i wzbudzał płomienne uczucie chłopaka.
Na Kresach istniał zwyczaj, wedle którego w wielkanocną niedzielę kawaler mógł ofiarować pannie pisankę, mówiąc: ?Chrystus zmartwychwstał?, i trzykrotnie ją pocałować.

Szczęście zamknięte w skorupkach pisanek
Choć z jajkiem wiąże się wiele przesądów i zwyczajów, w których nie zawsze pełni ono rolę pozytywną, jajka święcone przynoszą samo dobro, a odkąd znajdą się w domu, sprowadzają pod dach szczęście. Podzielenie się święconym jajkiem z bliskimi umacnia więzi i broni rodzinę przed złymi wpływami z zewnątrz, zapewnia jej też nowe siły witalne i zdrowie. Dotykanie zwierząt gospodarskich święconym jajkiem chroni je przed chorobami i urokami.
Moc święconego jajka jest tak silna i dobroczynna, że nawet skorupki pełnią ważną rolę w świątecznych rytuałach domowych. Jeżeli kury dostaną do zjedzenia skorupki po święconych jajkach, dobrze się niosą i nie gubią jajek. Zgniecione skorupki rozsypywano wokół domu, by zapewnić mu ochronę, zakopywano w narożnikach pól, żeby zwiększyć urodzaj, a nawet przyczepiano do drzwi wejściowych, aby przyczyniały się do spokoju domowników.
Po śniadaniu wielkanocnym dla zapewnienia spokoju i pomyślności należało zebrać skorupki święconego jajka i rozsypać przy wejściowych drzwiach. Zabieg ten miał nie dopuścić do tego, aby do mieszkania dostały się złe duchy.
Woda po gotowaniu jaj na pisanki to także substancja o dobroczynnym działaniu ? umycie się nią zapewniało urodę dziewczętom, a chorym przywracało zdrowie. Woda z pokruszonymi skorupkami święconego jajka była uważana za lek na ból zębów.

Pomyślność na mokro, czyli śmigus?dyngus
Oblewanie się nawzajem wodą w poniedziałek wielkanocny to zwyczaj stary i wywodzący się najprawdopodobniej z obrzędów związanych z wiarą w dobroczynne właściwości wody. Wierzono powszechnie, że woda w wielkanocny poniedziałek ?przyda licu gładkości i rumieńca?. Ponadto liczba kawalerów, uganiających się za dziewczyną z wiadrami, świadczyła o jej atrakcyjności. Gospodarze również nie zabraniali oblewania swoich córek, bo dla ojca przemoczenie córki do suchej nitki wróżyło urodzaj i pożytek z gospodarskich zwierząt. Znacznie wzrastały też szanse panny na korzystne zamążpójście.
Chłopcy starali się polać wodą jak najwięcej dziewcząt, by zapewnić sobie pomyślny rok, a ten, który nie zdołał oblać żadnej, był uważany za pechowca. Przez cały rok robota miała mu się nie darzyć, zostawał też złośliwie okrzyknięty ?babskim królem?. Wiara w dobroczynną moc polewania wodą była tak silna, że dziewczyny same polewały skrzynie ze swoją ślubną wyprawą, żeby dobytku przybywało

Zapewnianie urody
Każdy, kto chce, aby jego uroda nie przemijała, a nawet zyskała na blasku. powinien w Wielki Piątek po zachodzie słońca wykąpać się w zimnej wodzie. Dawniej zalecano, aby kąpiel odbywała się w jeziorze lub rzece, ale tego nie polecamy, bo choć uroda może zabłysnąć, to zdrowie może podupaść.

Zapewnianie urody i siły
W wielkanocny poranek należy wziąć poświęconą palmę i uderzać nią w tych, na których nam zależy. Uderzając trzeba wypowiadać coś w rodzaju zaklęcia: ?Nie ja biję, wierzba bije?. Ten zabieg ma zapewniać kobietom urodę, a mężczyznom siłę.


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (719) z dnia 22 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »