
13 marca stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowało wycieczkę do Warszawy. Uczestniczyło w niej 51 osób członków oraz sympatyków stowarzyszenia. Najpierw udaliśmy się do Sejmu, by tam zapoznać się z historią parlamentaryzmu w Polsce oraz zobaczyć miejsca, gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące naszego państwa i obywateli. Na sejmowym korytarzu spotkaliśmy m.in. Janusza Piechocińskiego z PSL i nie mogło oczywiście obyć się bez krótkiej rozmowy. Poseł wpisał się też do kroniki stowarzyszenia.
Kolejnym punktem programu było założone w 2005, a otwarte w 2010 roku Centrum Nauki ?Kopernik?. Pomysłodawcą budowy centrum jest prof. Łukasz Turski, fizyk i propagator tej dziedziny nauki. Nowoczesny obiekt powstał nad Wisłą u zbiegu Wybrzeża Kościuszkowskiego i ulicy Zajęczej. Na dwóch kondygnacjach mieści kilkaset stanowisk, przy których można wykonywać różnorakie doświadczenia ? samodzielnie bądź korzystając z pomocy pracowników centrum. Między innymi, przy pomocy doświadczeń, można poznać korzenie naszej cywilizacji, w tym wynalazki, które zmieniły świat, wykonać doświadczenia, które pozwolą nam poznać jak działa nasze ciało, zbadać jego sprawność, odkryć tajemnice zmysłów i przekonać się jak my wpływamy na środowisko a jak ono na nas. Bardzo interesujące były doświadczenia z psychologii, które pozwoliły zobaczyć to, co dzieje się w naszych głowach, kiedy np. podejmujemy ważne dla siebie decyzje.
Duże wrażenie i to nie tylko z racji wzrostu robi na zwiedzających Elektrybałt ? sztuczna postać wymyślona przez S. Lema, który między innymi na podstawie trzech słów podanych przez zwiedzającego układa limeryki. Słowem, jest to miejsce, gdzie dzieci, młodzież i starsi na nudę nie mogą narzekać, bo wokół cały czas coś ciekawego się dzieje. Integralną częścią centrum jest planetarium, gdzie można obejrzeć niebo nad Warszawą.
Wycieczkę zakończył spacer częścią traktu królewskiego do Zamku Królewskiego i na rynek Starego Miasta. Wycieczki to jedna z form działania opoczyńskiego UTW. Słuchacze na zorganizowanych zajęciach zdobywają lub poszerzają wiedzę oraz umiejętności. Służą temu lektoraty języka niemieckiego i angielskiego, zajęcia informatyczne, fotograficzne, a także organizowane raz w miesiącu wykłady i pogadanki. Bardzo istotną sprawą jest praca nad podnoszeniem sprawności fizycznej poprzez zajęcia rehabilitacyjne, wycieczki rowerowe, spacery nordic walking, taniec towarzyski. Działa także sekcja kabaretowa. Słuchacze raz w miesiącu wyjeżdżają do teatrów w Łodzi lub w Radomiu, a także uczestniczą w seansach filmowych w MDK.
Praca UTW jest przykładem na to, że będąc już na emeryturze można ciekawie i pożytecznie spędzać wolny.
|