tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Inauguracja na bogato

 Fragment spektaklu ?Drapacze chmur?W tym roku inauguracja sezonu kulturalnego połączona została z uroczystościami 70. rocznicy likwidacji getta żydowskiego w Opocznie. I to był chyba błąd.
W czwartek, 25 października, w MDK odbyło się wiele podniosłych wydarzeń związanych z tą rocznicą. Wieczorem na scenie MDK pojawił się zespół ?Rambo Jet?. Grupa przygotowała dla opoczyńskiej publiczności koncert zatytułowany ?Tuwim rządzi?, podczas którego muzycy zaprezentowali utwory znanego poety w wersji rockowej. Tłumaczenie, że z racji tego, że Julian Tuwim był z pochodzenia Żydem, koncert idealnie współgrał z kwestią żydowską ? motywem przewodnim tegorocznej inauguracji sezonu kulturalnego jest mocno przesadzone.
Support dla ?Rambo Jet? stanowiła opoczyńska kapela punkrockowa ?PeaceMaker?, która zaprezentowała swoje największe hity. Rozgrzana przez ?PeaceMaker? publiczność, bawiła się pod sceną także podczas występu łódzkiej formacji, ktora wystąpila w składzie: Piotr Nowak (wokal), Kuba Niedziałek (gitara), Łukasz Jabłoński (gitara), Sławomir Macias (perkusja) i Hubert Kozera (bas, wokal). Z racji tego, że na przełom lat 2012/2013 przypada podwójna setna rocznica debiutu Juliana Tuwima ? najpierw jako tłumacza na esperanto wierszy Leopolda Staffa, a następnie właściwego literackiego debiutu poety, muzycy z zespołu postanowili przygotować płytę z wierszami artysty. Pomysłodawcą projektu jest Sławomir Macias, który namówił do współpracy łódzkie gwiazdy rocka.
Krążek pod hasłem: Rambo Jet ?Tuwim? ukaże się dokładnie 6 stycznia 2013 roku w setną rocznicę debiutu Tuwima. Ci, którzy idąc na koncert oczekiwali tkliwego śpiewania o miłości lub tanich tekstów o panienkach i drogich brykach, na pewno byli zawiedzeni. Utwory, które gra ?Rambo Jet? są mocne i ambitne, głównie o tym, by brać sprawy w swoje ręce i nie poddawać się marazmowi tłumu.
Koncert jednak nie wszystkim przypadł do gustu. W redakcji odebraliśmy kilka telefonów od oburzonych, starszych mieszkańców miasta, dla których taki koncert to profanacja twórczości poety. Podkreślali również niestosowność połączenia ostrych rockowych brzmień ze skupieniem jakie powinno towarzyszyć 70. rocznicy likwidacji getta w Opocznie. A fakt, że autorem słów jest Julian Tuwim, Żyd, nie może być jedynym spinaczem z obchodzoną wcześniej rocznicą.
W piątek, 26 października, w ramach 35. Łódzkich Spotkań Teatralnych, na deskach MDK wystąpili aktorzy z łódzkiego teatru ?Zielony Wiatrak?. W obsadzie: Marek Brand, Tomasz Kobiela z akompaniującym na gitarze Wojciechem Masiakiem, zagrali przed opoczyńską publicznością spektakl zatytułowany ?Drapacze chmur?? jeden z ważniejszych spektakli teatralnego offu ostatnich lat, którego premiera odbyła się w maju 2006 roku. Jest to jedyny spektakl, który zdobył Grand Prix wznowionych Łódzkich Spotkań Teatralnych. Autorami scenariusza są Marek Brand i Bartosz Frankiewicz a widzowie mieli okazję obejrzeć społeczno?polityczną tragifarsę, opartą na osobistych doświadczeniach jej twórców, opowiadającą o mechanizmach, które sprawiają, że Polacy uciekają z kraju. ?Drapacze chmur? to przykład szczerego, mądrego teatru politycznego, nawiązującego, zarówno stylistyką, jak również siłą i przekazem, do najlepszych tradycji ?klasycznego?, społecznego teatru alternatywnego lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (799) z dnia 2 Listopada 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »