tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Imię dziecka

 
Zdaniem psychologa

Rodzice myślą o imieniu swojego dziecka na długo przed jego urodzinami. W wyborze imienia ujawniają się różne ich pragnienia: rodzice chcą mieć dzieci delikatne, inni harde, jeszcze inni dostosowane albo nietypowe.


Niektórzy wierzą, że w dacie urodzin zaklęte są cechy człowieka (o tym mówią horoskopy), a inni że imię nadaje człowiekowi tożsamość. Imię może podobno sprawić, że dziecku będzie się powodzić dobrze lub źle.
Oto, czym rodzice kierują się, dokonując wyboru imienia dla dziecka.

Pospolite – oryginalne
Istnieje mit (o ile wiem, zupełnie nie poparty faktami), jakoby dzieci o dziwacznych imionach sprawiały więcej trudności wychowawczych i miały więcej problemów niż inne. Rodzice, którzy dokonują dziwacznego wyboru imienia, rzekomo dokonują potem kolejnych dziwacznych decyzji wychowawczych. Niepospolite imię może też ujawniać pragnienia rodzica, aby jego dziecko było inne niż reszta dzieci, wyjątkowe. Takie pragnienie wpływa na proces wychowawczy – rodzic przeżywa niepokój, jeśli okazuje się, że jego dziecko nie jest nadzwyczajne, ale normalne. Może być także skłonny do wzmacniania dziwacznych, nienaturalnych zachowań u dziecka.
Te przekonania nie mają osadzenia w rzetelnych badaniach, faktycznie jednak pospolitość imienia jest jednym z najważniejszych kryteriów dokonywania wyboru. Wielu rodziców kieruje się tu następującą zasadą: „Imię powinno być znane, ale jednocześnie rzadkie. Nie powinno być dziwaczne.”

Unikanie skrajności
Czy dziwaczne imię może być przekleństwem? Czy może spowodować ostracyzm w szkole, wyszydzanie, przezywanie itp? Jest coś na rzeczy. Badania pokazały, że rudowłose dzieci częściej są przezywane „rudzielec” niż blondyni „blondas”. Podobnie jest z innymi cechami, które wyróżniają dziecko z tłumu – z otyłością, wzrostem, noszeniem grubych okularów, specyficznym zapachem, także z imieniem.
Taki typ odrzucenia pojawia się jednak głównie w grupach małych dzieci. Tak naprawdę o akceptacji w grupie decydują umiejętności społeczne, jakość wysławiania się, zdolność do współpracy, impulsywność i poziom agresji, a nie brzmienie imienia.
Ładne i „nasze”
Nie wybiera się imion, które oceniane są jako brzydkie. O gustach co prawda się nie dyskutuje, ale można je zrozumieć.
Ładne oznaczać może skojarzenie z jakąś osobą. Dzisiaj stosunkowo rzadko wybierane jest np. imię Adolf, że względu na skojarzenie z Hitlerem, czy Alfons. Jeśli imię skojarzone jest z lubianą osobą (np. Karol), to będzie ocenianie jako ładniejsze. Imiona mogą być oceniane jako „brzydkie”, dlatego że brzmią dziwacznie lub są staromodne (np. Genowefa, Eustachy).
Dzieciom nadawane są też imiona przodków. Imigranci nadają swoim dzieciom imiona kultury, z którą się identyfikują. Polacy nadają imiona polskie, Żydzi żydowskie.
Wybór przez Polaka obcojęzycznego imienia dla własnego dziecka może być powodowany słabą identyfikacją z narodowością lub kosmopolitycznymi ambicjami.

Imiona i narcyzm
Interesujące psychologicznie zjawisko ma miejsce, gdy rodzic nadaje dziecku własne imię. Np. Adam – Adam. Taki wybór może być objawem narcyzmu rodzica. Jeśli ktoś uważa siebie za osobę wyjątkową, najwspanialszą, może być mu trudno znaleźć imię „lepsze” niż własne. Za takim wyborem czasem stoi też pragnienie posiadania zwierciadlanego odbicia siebie (klona). Dziecku może to utrudniać indywidualizację i separację, w takim wyborze zawiera się bowiem coś na kształt przekazu: „Masz być taki jak ja. Nie powinieneś być inny”.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (675) z dnia 18 Czerwca 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »