tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Firma budowlana zatrudni brygadę murarzy. tel. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Finanse

 Ile kosztuje wesele?

 
Młoda para zwykle rozpoczyna planowanie wesela od ustalenia kosztu przyjęcia za osobę. Mnoży daną kwotę przez liczbę gości i najczęściej stwierdza, że wychodzi drogo, ale jakoś da radę. Pozostałe wydatki związane z weselem wydają się być jedynie formalnością. Tymczasem wszystko po zliczeniu niemalże podwaja pierwotną sumę. Czy naprawdę warto wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych na jednonocną zabawę?


Zacznijmy od lokalu. Ceny są różne, zwykle nie schodzą jednak poniżej 140 zł za osobę. Średni koszt przyjęcia z poprawinami to ok. 200?250 zł od osoby. Nieco tańszą opcją może być samo wynajęcie sali oraz zatrudnienie kucharek i obsługi. Wówczas za lokal zapłacimy w granicach 1000 zł (np. za remizę) i pomiędzy 2000 a 3000 zł za nieco bardziej elegancki dom weselny lub hotel, w obu przypadkach wraz z obsługą kelnerską. Kucharka, za przygotowanie posiłków na wesele z poprawinami, bierze ok. 1000?1500 zł.
Ubiór. Strój pana młodego stanowi zazwyczaj połowę sumy, jaką przeznacza się na kreację panny młodej. Garnitur, buty, dwie koszule, spinki i muszka to wydatek rzędu 1600 zł. Natomiast za suknię ślubną, w zależności od tego, czy kupujemy nową, używaną, czy też decydujemy się ją wypożyczyć, zapłacimy średnio od 600 do 5000 zł.
Na liście wydatków młodej pary szczególne miejsce zajmują obrączki. Ładny, porządny komplet można kupić za 1500?2500 zł. Cena znacznie wzrośnie, jeśli np. na obrączce panny młodej mają się pojawić brylanty. Grawerowanie jest u większości jubilerów wliczone w cenę. Coraz mniej popularne jest przetapianie biżuterii, tj. wykorzystywanie starego złota, aby z niego wykonać obrączki. Jeśli jednak młoda para zdecyduje się na taką opcję, to średni koszt usługi wynosi 200?400 zł.
Uczesanie do ślubu, mimo że z reguły nie różni się niczym szczególnym od wyjściowej, eleganckiej fryzury waha się cenowo w okolicach od 150 do 400 zł. Za makijaż zapłacimy od 70 do 100 zł, za manicure minimum 40 zł.
Na duży wydatek muszą nastawić się młodzi, którzy chcą powiedzieć sakramentalne ?tak? przed ołtarzem. Za odprawienie ceremonii ślubnej płacimy co łaska, zwykle jednak po opłaceniu księdza, organisty, zapowiedzi, potrzebnych zaświadczeń z chrztu i bierzmowania, dokonaniu opłat kościelnych w Urzędzie Stanu Cywilnego, okazuje się, że uzbierała się ładna sumka ? około 1300 zł.
Wielu młodym parom marzy się wynajęcie ekskluzywnego samochodu do ślubu. Zazwyczaj cena za wypożyczenie takiego auta liczona jest za godzinę i kształtuje się w granicach 200?400 zł i większość par przyznaje, że samochodu nie trzeba wynajmować na dłużej niż 3?4 godziny. Często wypożyczany jest także bus, który zawiezie gości do kościoła, a po ceremonii ? na przyjęcie weselne. W cenę wynajmu samochodu zwykle wliczony jest także kierowca. Dodatkową opłatą będzie jednak dekoracja wozu ? 150?300 zł.
Wiadomo, że aby goście mogli przybyć na nasz ślub i wesele, to trzeba ich najpierw zaprosić. Ceny zaproszeń są przeróżne. Można je kupić nawet za złotówkę, ale są też takie np. po 20 zł za sztukę. Zamawiając zaproszenia przez Internet pamiętajmy jednak, że do ceny musimy dodać koszty przesyłki. Jeśli natomiast planujemy je rozwozić osobiście ? doliczyć trzeba koszty paliwa.
Zapraszając gości musimy koniecznie pomyśleć także o noclegu. Szczęśliwi ci, którzy przyjezdnych weselników mają niewielu. Jednak jeśli rodzina jest rozsiana po całej Polsce, zapewnienie noclegu krewnym to niemały wydatek. Tu znowu wszystko zależy od tego, jak luksusowe zakwaterowanie wybierzemy. Nocleg w średniej klasy hotelu, to ok. 120?200 zł za pokój dwuosobowy. Chyba, że wybierzemy opcję przenocowania przyjezdnych w domu, wtedy tego typu wydatek mamy z głowy. Aby goście mogli dobrze bawić się na naszym weselu, musimy zapewnić im odpowiednią kapelę. Orkiestra jest zwykle trochę droższa niż DJ. Koszt wynajęcia zespołu waha się w granicach od 1500 do 3000 zł, razem z poprawinami.
Cóż to za ślub i wesele bez uwiecznienia tych magicznych chwil, bez fotografa i kamerzysty? Za tę usługę średnio przychodzi zapłacić pomiędzy 2500 (sam fotograf) a 4000 zł (razem z kamerzystą). Poza tym nie można zapomnieć o kwiatach i dekoracjach, które upiększą zarówno salę, kościół jak i dodadzą uroku pannie młodej oraz druhnie. Ceny tego typu dodatków są przeróżne. Ozdobienie kościoła i lokalu, bukiety dla panny młodej i dla druhny, stroiki dla pana młodego i świadka oraz wizytówki na stół powinny się zamknąć w 1000 zł. To często jednak wersja dość oszczędna. Za oryginalne i pomysłowe aranżacje, ceny sięgają nawet około 2000 zł.
Cóż to za wesele bez słodkości? 1000 zł powinno wystarczyć na zakup tortu i dodatkowych ciast, które ?na odchodne? wypada wręczyć gościom w podzięce za przybycie.
Sporym wydatkiem jest inwestycja w alkohol. Przy weselu na sto osób wódka pochłonie ok. 2500 zł. Zwykle liczy się pomiędzy 20 a 40 zł za osobę albo po pół litra na głowę. Ci, którzy mają ślub za sobą, pewnie potwierdzą, że tego napoju zwykle zostaje. Strach jednak zmniejszyć te proporcje, bo ciągle żywimy przekonanie, że czego jak czego, ale wódki na weselu zabraknąć nie może!
Podczas imprezy weselnej modne jest ostatnimi czasy to, że młodzi w obecności gości dziękują rodzicom za trud włożony w ich wychowanie oraz zorganizowanie przyjęcia. Sam buziak oczywiście nie wystarczy, trzeba zakupić prezent, najlepiej oryginalny i pomysłowy. Ci, którzy zdecydują się jednak na tradycyjne bukiety kwiatów, to powinni zmieścić się w kwocie 100?200 zł za obie wiązanki. Dość modne są ostatnio skrzynki na wino ? jedna kosztuje ok. 50 zł, albumy ze zdjęciami pociech z dzieciństwa ? średnio ok. 100 zł za sztukę, czy kosze słodyczy w podobnej cenie. Na prezenty dla rodziców obojga państwa młodych średnio wydamy zatem po 100?200 zł.
Coraz popularniejsze stają się także prezenty?podziękowania dla gości. Przecież w naszym polskim zastaw się, a postaw się samo pudełko z ciastem i butelka wódki już nie wystarczą. Jeśli jednak zależy nam, by właśnie w takiej formie podziękować gościom za przybycie, można zamówić dla nich na przykład gipsowe figurki z wizerunkiem pary młodej albo cukierki z nadrukiem daty ślubu i imionami nowożeńców. Koszt za sztukę takiej przyjemności to mniej więcej 2 zł. Można jednak zamówić je hurtowo ? wtedy powinno wyjść nieco taniej. Za 200 sztuk zapłacimy w granicach 140?150 zł.
Jeżeli do tego wszystkiego dodać specjalne atrakcje typu: barmana serwującego przez całą noc wymyślne koktajle, czy fontannę czekoladową, koszty dalej rosną w setkach i tysiącach. Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, to przez jedną noc zabawy wydajemy równowartość średniej klasy samochodu, połowy kawalerki czy niezapomnianej podróży do ciepłych krajów.
Planując wesele nie liczymy się z kosztami. Ważne, że tego jednego dnia jesteśmy w stanie spełnić wszelkie zachcianki swoje, rodziców oraz gości. Dopiero, gdy emocje już opadną, młodzi zaczną głowić się nad tym, gdzie pomieszczą trzy pralki, dwie lodówki oraz zastanawiać się nad tym, czy aby na pewno są im potrzebne cztery żelazka? Wtedy też przyjdzie czas na przemyślenia: czy naprawdę było warto?
I jeszcze jedno. Spróbowałam podliczyć wszystkie uśrednione wydatki i wyszło mi około 40.000 za imprezę. Wystarczyłoby na fajną wycieczkę zagraniczną czy na wkład własny w kredycie hipotecznym na kupno mieszkania.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (777) z dnia 1 Czerwca 2012r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »