tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Idzie zima zła

 

Jak się okazuje, nie tylko w Polsce zima potrafi zaskoczyć drogowców. We wtorek, 23 listopada, Niemcy zostały sparaliżowane przez nagłe i intensywne opady śniegu. Wiele samochodów ciężarowych i osobowych wylądowało w rowach, doszło do mnóstwa kolizji. Niemieccy kierowcy psioczą na drogowców, ale kto wie może właśnie dzięki temu nie będą musieli narzekać polscy kierowcy. Front atmosferyczny dał o sobie znać na zachodzie, przesuwa się stopniowo w głąb kraju i nasi drogowcy zostali odpowiednio wcześnie zaalarmowani i mają dzięki temu czas, by poczynić ostatnie już przygotowania. W tym przypadku oznacza to przede wszystkim ustalenie dyżurów, bo zarówno sprzęt, jak i materiały są już przygotowane. Jedyne opóźnienie, jakie dotychczas udało się nam dostrzec, to brak siatek zabezpieczających przy drogach. Jak się dowiedzieliśmy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich, ma ich być 4 tys. metrów. Rozstawione będą jak zwykle w najbardziej newralgicznych, narażonych na zawiania miejscach (tak, jak co roku).
W tym roku ZDW ma przygotowane 350 ton soli i 1000 ton piasku. Gdyby ta ilość okazała się niewystarczająca na cały sezon zimowy, to po nowym roku, zgodnie z umową, ma zostać dostarczone jeszcze 200 ton soli i odpowiednia ilość piasku.
Abyśmy nie ślizgali się na jezdniach ZDW przygotował 2 solarki, 4 pługi średnie, 2 koparkoładowarki. Zimowe dyżury wprowadzone zostały po raz pierwszy w nocy ze środy na czwartek.
Tej samej nocy rozpoczęły się dyżury w Zarządzie Dróg Powiatowych. Jak się dowiedzieliśmy, na dzień dzisiejszy ZDP ma przygotowane 300 ton soli i 1300 ton piasku. Oczywiście, nie leży to wszystko gdzieś na jednym placu, lecz jest dostarczane sukcesywnie. Do końca bieżącego roku ZDW ma do dyspozycji 120 ton soli i 380 piasku. Do walki ze śniegiem i oblodzeniami przygotowanych jest 5 pługopiaskarek, 1 pług średni, 3 pługi lekkie, 1 pług ciągnikowy, 3 ładowarki i 2 spycharki.
ZDKiA oddział w Opocznie dyżury rozpoczął o dobę wcześniej. Na to, by wyjechać na drogi krajowe oczekuje 6 solarek i 10 pługów. Gdyby nagle okazało się, że opady będą wyjątkowo intensywne, ZDKiA ma już podpisaną umowę z piotrkowską firmą, która udostępni równiarki, spychacze i ładowarki.
Na sezon zimowy zarząd zamówił 2 tys. ton soli i 500 ton piasku, oczywiście z możliwością uzupełnienia dostaw.
Równie gotowe do zimowej akcji utrzymania dróg jest PGK, które będzie dbało o drogi gminne i ulice Opoczna. Już uzbrojone (czyli załadowane) są trzy pługopiaskarki, w odwodzie jest jeszcze jedna. By nasze drogi i chodniki nie przypominały lodowisk lub śnieżnych stoków, gmina zakupiła już 180 ton soli i 543 tony piasku. Gdyby zima się okazała równie sroga i długa, jak poprzednia, jest możliwość zwiększenia dostaw soli i piachu, a do usuwania nadmiaru śniegu z naszych ulic przygotowanych jest 5 koparek i co najmniej 3–4 samochody do jego wywożenia. Dyżury rozpoczęły się w nocy ze środy na czwartek.
Sądząc z raportów, nie powinniśmy się obawiać tej zimy. Ale siły natury są nieprzewidywalne. Jaka będzie ta zima – dopiero się okaże. Oby nie była taka, jaką nam dotychczas prorokowano, czyli by nie była to zima tysiąclecia. Czego Państwu, drogowcom i sobie życzę!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (698) z dnia 26 Listopada 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »