tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 I posypią ryżem na szczęście...

 
Ślub w grudniu

Dzień, w którym bierzemy ślub, uważany jest za magiczny. To właśnie z nim związanych jest wiele wróżb i przesądów, których przestrzeganie ma zapewnić szczęście i dobrobyt na nowej drodze życia. Zresztą nie tylko z samym dniem zaślubin ? o szczęście i dostatek w przyszłym wspólnym życiu kandydaci na nowożeńców powinni dbać już wcześniej. Przypominamy teraz znane (i wykorzystywane!) sposoby na wszelką pomyślność małżeńską.

Przed ślubem
* Zaręczyny najlepiej urządzić wtedy, gdy przybywa tarczy Księżyca (między nowiem a pełnią), wróży to dobrze rozwojowi przyszłego małżeństwa.
* Dobrze wróży na przyszłość zawarcie ślubu w kościele, w którym chrzczono pannę młodą.
* Ubierając się do ślubu panna młoda powinna pamiętać, aby mieć na sobie coś białego, co oznacza czystość uczuć, coś niebieskiego ? kolor ten wróży wierność małżonka, coś pożyczonego, aby zapewnić sobie przychylność rodziny męża, coś starego, by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół i wreszcie coś nowego, aby żyło się dostatnio. Dobrze założyć coś używanego, co zapewnia lojalność osób najbliższych i wsparcie na wypadek trudnych chwil.
* Warto też mieć przy sobie kilka drobiazgów. Wsparcia nigdy za wiele. Dlatego w szwie sukni powinny się znaleźć: kryształek cukru (by zawsze coś było na osłodę życia) i okruszek chleba (by nigdy nie zabrakło jedzenia). Do bucika panny młodej należy wsunąć grosik, a w kieszeni pana młodego nie powinno zabraknąć drobnych, by zawsze były w domu pieniądze.
* Buty przyszłej panny młodej przynajmniej dzień przed ślubem powinny stać na parapecie okna, aby zdążyło wejść w nie szczęście, zapewnić to ma także ładną pogodę w dniu ślubu.

W dniu ceremonii
* Pomyślną wróżbą jest śpiew ptaków o poranku oraz tęcza na niebie, gdy para jedzie do kościoła. Jeśli przed ceremonią młodzi zobaczą gołębia lub srokę, mogą być pewni, że przyniesie im to szczęście. Trochę gorzej, gdy zobaczą wronę lub kruka.
* Ładna pogoda w dniu ślubu niesie ze sobą pomyślną wróżbę, zapewniając przyszłym małżonkom szczęście. Niedobrze, gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub gdy słychać grzmoty. Odgłos grzmotu w czasie ceremonii wróży liczne swary i niesnaski w stosunkach z teściami. Mały deszczyk uważany jest za Boże błogosławieństwo.
* Państwo młodzi stając przed ołtarzem powinni się do siebie uśmiechnąć, by zapewnić sobie szczęście.
* Łzy podczas ceremonii to również dobra wróżba. Oznacza bowiem, że w przyszłości panna młoda przez męża płakać nie będzie.
* Podczas ślubu warto, by panna młoda nakryła brzegiem sukni but pana młodego ? będzie on wówczas "pod pantoflem".
* Nie należy martwić się, jeśli wypowiadając słowa przysięgi małżeńskiej młodzi pomylą się i przekręcą słowa przysięgi, wróży to bowiem szczęście.
* Po zakończeniu uroczystości ślubnej młoda żona musi zadbać, aby jej wybranek ją pocałował. Zgodnie z tradycją pocałunek, poprzedzony słowami księdza: "Teraz możesz pocałować pannę młodą" ma zapewnić wierność męża.
* Państwa młodych obsypuje się ryżem lub konfetti w chwili, gdy wychodzą z kościoła. Ma to zapewnić młodej parze płodność i obfitość. Jeśli zgromadzeni goście obsypią nowożeńców grosikami, państwo młodzi powinni je szybko pozbierać. Zapewni im to dobrobyt i wykorzystanie wszystkich szans od losu. Kto zbierze więcej monet, będzie rządzić domowym budżetem. Dawniej używano w tym celu ziaren zbóż. Był to symbol szczęścia, obfitości i wszelkiego powodzenia.
* Należy zwracać uwagę na to, żeby rodzice jako pierwsi składali życzenia nowożeńcom. Pierwszym składającym życzenia powinien być mężczyzna; jeśli to będzie kobieta, wróży to źle małżeństwu.

Po zaślubinach
* Na wracających od ślubu nowożeńców powinni czekać rodzice, witając ich chlebem i solą. Ma to zapewnić młodym dostatek i zdrowie, a także chronić ich dom i rodzinę przed przeciwnościami losu.
* Do wystroju sali najlepiej wykorzystać kokardy ? tworzą one magiczne węzły zapewniające młodym spełnienie marzeń.
* Przed ucztą weselną państwo młodzi powinni wznieść toast, a opróżnione kieliszki wyrzucić za siebie przez lewe ramię ? jeśli szkło się rozbije, czeka ich wiele lat wspólnego życia. Kiedy świeżo upieczeni małżonkowie dostaną na tacy dwa kieliszki ? jeden z wódką, drugi z wodą ? ta osoba, która wybierze wódkę, będzie miała decydujący głos w domu.
* W dawnej Polsce wierzono, że panna młoda powinna po weselnej biesiadzie zebrać do ozdobnego puzderka resztki weselnego ciasta, a następnie przechować je, by w chwilach małżeńskich niesnasek, rozczarowań czy znudzenia się sobą nawzajem wsypać garstkę słodkich okruchów pod materac małżeńskiego łoża. Miało to pomóc w zażegnaniu wszelkich problemów życia we dwoje.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (909) z dnia 12 Grudnia 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »