tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pracownika do szlifowania elementów ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Huczne otwarcie w Zakościelu

 
W ciągu jednego tygodnia gmina otworzyła dwie świetlice wiejskie, wybudowane na bazie strażnic OSP. Po Domasznie przyszedł czas na Zakościele, gdzie wstęgę przecięto w ostatkową sobotę, 9 lutego

Jednostka OSP w Zakościelu funkcjonuje od 1954 roku. Pierwszą remizę, wybudowaną jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku, użytkowała przez ponad trzydzieści lat. Z nowego budynku, służącego druhom i mieszkańcom, zaczęła korzystać w 1990 roku.
Po trzynastu latach strażnica przeszła termomodernizację w ramach gminnej inwestycji, zrealizowanej przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2003 roku firma Okno?Bud z Przytyka styropianem dociepliła ściany zewnętrzne i stropodach, a na dachu położyła papę termozgrzewalną. Wymieniła też drewnianą stolarkę okienną i drzwiową na PCV. Zadanie osiągnęło wartość 47.302,92 zł brutto.
Rok później do remizy dobudowano sanitariaty, w 2008 roku wykonano ogrodzenie i plac zabaw, natomiast dwa lata później na podłodze pojawiły się płytki gresowe.
I wreszcie największa inwestycja w dziejach jednostki, poprzedzona zgodą walnego zebrania OSP, została wykonana w ubiegłym roku ? od czerwca do października. Jej celem była rozbudowa i wyposażenie budynku wraz ze zmianą sposobu użytkowania z przeznaczeniem na świetlicę wiejską.
Zadanie zrealizowane przez firmę Es?Bud Roberta Szyszkowskiego z Radomia koncentrowało się rozbudowie i modernizacji zaplecza socjalno?sanitarnego. Wybudowano m.in. szatnie, nowe łazienki, salę komputerową i kotłownię. W efekcie powierzchnia użytkowa budynku zwiększyła się do 275,79 m2 a kubatura do 980,76 m3.
Inwestycja kosztowała 207.678 zł brutto, przy czym same roboty budowlane pochłonęły 162.555 zł. Podobnie jak w przypadku Domaszna, gmina pozyskała wsparcie z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013, osi 3 ?Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej?, działania ?Odnowa i rozwój wsi?. Unijne dofinansowanie wyniosło 122.002 zł.
Podczas sobotniego otwarcia świetlica wprost pękała w szwach. Uroczystość zgromadziła tłumy mieszkańców, druhów?strażaków oraz licznych gości. W tym gronie były m.in. władze powiatu i gminy oraz wiceprezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP druh Tadeusz Cisowski.
Przedstawiciele mieszkańców i jednostki OSP dziękowali za realizację inwestycji. Radny Jan Gmaj przyznał, że obiekt będzie służył całej społeczności wsi ? strażakom, gospodyniom, dzieciom i młodzieży, sportowcom oraz lokalnym stowarzyszeniom, przyczyniając się do większej integracji. Burmistrz Janusz Reszelewski życzył, by świetlica spełniała funkcje swoistego domu kultury, łączyła pokolenia i funkcjonowała przez długie lata. Przy okazji poinformował, że pod względem pozyskiwania środków z PROW, gmina Drzewica należy do czołowej siódemki w województwie.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Maria Teresa Nowakowska, radny Jan Gmaj, proboszczowie z Drzewicy oraz Domaszna, sołtys Zakościela Mieczysław Dziurzyński oraz burmistrz Janusz Reszelewski. Krótki rys historyczny zaprezentował prezes, druh Jacek Dziurzyński.
W części artystycznej w roli głównej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca ?Drzewiczanie? z Ośrodka Kultury Gminy i Miasta, wykonując składankę pieśni regionalnych i okolicznościowych przyśpiewek. Jak zawsze, spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności. Zebrani oklaskiwali również coraz bardziej znany kabaret ?Budka kogutka? z KGW w Kraśnicy.
Organizatorzy przygotowali poczęstunek, który okazał się wstępem do imprezy ostatkowej. Do tańca przygrywał Krzysztof Nowak, a ludowe nuty były przeplatane przebojami muzyki popularnej. Pierwsza zabawa w nowej świetlicy trwała kilka godzin.
Wstęgę przecina sołtys Zakościela, Mieczysław DziurzyńskiInauguracyjny występ w świetlicy dali "Drzewiczanie"


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (814) z dnia 15 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »