tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Hubertus 2009

 
Tradycji myśliwskiej stało się zadość. W niedzielę, 22 listopada członkowie Koła Łowieckiego „Gerlach” wzięli udział w polowaniu hubertowskim.Król polowania z wnuczkiem


Uroczystości z okazji święta myśliwych zainaugurowała sobotnia msza w kościele pw. św. Łukasza. Nabożeństwo w intencji myśliwych odprawił proboszcz parafii w Drzewicy ks. Adam Płuciennik. W wygłoszonym kazaniu zwrócił szczególną uwagę na rolę myśliwych w prowadzeniu racjonalnej gospodarki łowieckiej, na pomoc zwierzynie i ochronę przyrody. Dokarmianie zwierząt i dbałość o stan pogłowia to główne zadania członków koła.
Tradycją kultywowaną od wielu lat są natomiast polowania hubertowskie, które rozpoczynają sezon polowań zbiorowych. Tegoroczne miało wysoką frekwencję. W niedzielę rano przed domkiem myśliwskim stawiło się szesnastu myśliwych, w tym trzech gości z sąsiednich kół łowieckich, oraz liczna grupa osób wchodzących w skład naganki (taka nazwa używana jest w gronie myśliwych).
Po uroczystym otwarciu polowania przez prezesa koła Andrzeja Sołtysiaka odbyła się podniosła uroczystość ślubowania nowego myśliwego. Do rodziny łowieckiej wprowadzony został Witold Grabski. Adept, w asyście swojego opiekuna Marka Gąsiorowskiego, który położył prawą dłoń na ramieniu podopiecznego, ukląkł na lewym kolanie i ślubował przestrzegać sumiennie praw łowieckich, postępować zgodnie z zasadami etyki łowieckiej, zachowywać tradycje polskiego łowiectwa, chronić przyrodę ojczystą, dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego. Od prezesa koła otrzymał okolicznościowy dyplom następującej treści:
Zaświadcza się wszem i wobec, że Witold Grabski, zacny obywatel urodzony w Brudzewicach, został z dniem 22 listopada AD 2009 przyjęty na pełnomocnego członka Koła Myśliwskiego nr 57 „Gerlach” istniejącego w grodzie Drzewica od AD 1965.
O powyższym zadecydowała Rada Starszych Koła po ocenie rocznego terminowania onego w kole i zdaniu egzaminów przed Komisją Nadrzędną w Piotrkowie Trybunbalskim, która to sprawdziła umiejętności strzeleckie i wiadomości pozyskane z fachowych ksiąg traktujących o myślistwie.
Jednocześnie daje się baczenie onemu, że nemrodowi zawsze przystoi zachowanie rzetelności i etyki w życiu i w kole. Jako też umiłowanie przyrody i troska o zwierza w borze i polu. A praca dla koła i dbanie o jego dobre imię będzie zawsze nadrzędnym obowiązkiem.
Po zakończeniu ceremonii i krótkiej odprawie myśliwi z naganką ruszyli w las w poszukiwaniu zwierza. Polowali w czterech miotach przy pięknej pogodzie. Dziki, zające i bażanty nie chciały wychodzić ze swoich kryjówek, udało się za to ustrzelić koźlę sarny. Celne oko miał łowczy koła Zbigniew Białek. Z jam wyszły też trzy lisy, ale najwyraźniej były to liski-chytruski, ponieważ przechytrzyły myśliwych i czmychnęły w knieje.
Podczas uroczystego podsumowania łowów Zbigniew Białek odebrał medal i dyplom króla polowania hubertowskiego. Powtórzył więc swój sukces sprzed roku. Wszyscy zebrani otrzymali okolicznościowe medale wydane z okazji święta myśliwych.
Nieodłącznym elementem drzewickiego Hubertusa jest biesiada myśliwska, której również nie mogło zabraknąć. W domku myśliwskim serwowano pyszny bigos i dziczyznę. Wspólna uczta z udziałem rodzin i przyjaciół trwała kilka godzin.
Jak mówi Andrzej Sołtysiak, wyjątkowo uroczyście zapowiadają się przyszłoroczne obchody hubertowskie. W 2010 roku Koło Łowieckie „Gerlach” będzie obchodzić jubileusz 45-lecia, przypada również 60. rocznica powstania pierwszego koła myśliwych w Drzewicy. Przygotowania do uroczystości już trwają.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (646) z dnia 27 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »