tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Białaczów

 Głównie o wodzie

 
W poniedziałek 12 października, odbyła się XXX sesja Rady Gminy w Białaczowie.

W obradach uczestniczyli oprócz radnych, sołtysów, wójta Jana Jóźwika i jego zastępczyni Barbary Goworek, goście z Opoczna: geolog powiatowy Barbara Wiktorowicz, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Opocznie Jacek Pacan, Janusz Mlonka z tejże firmy oraz inspektor ze Starostwa Powiatowego Lesław Lewandowski.
Na początku przyjęto ustalony wcześniej porządek obrad oraz protokół z poprzedniej sesji.
Następnie wójt poinformował zebranych o swoich działaniach pomiędzy sesjami. Jego wystąpienie miało charakter bardzo lakoniczny. Przedstawił założenia projektów złożonych w starostwie. Wnioski czekające na rozpatrzenie to m.in. zakup samochodu pożarniczego dla OSP w Petrykozach, otwarcie przedszkola oraz rozbudowa świetlicy wiejskiej w Petrykozach. Ze spraw bieżących poruszył kwestie doprowadzenia wody do Kowalowa, miejsca zamieszkania leśniczego i remontu układu cieplnego w Ośrodku Zdrowia w Białaczowie, zakupu nowej koparki (75% z funduszy unijnych, 25% z budżetu gminy), a także rychłego ukończenia budowy orlika. Oficjalne oddanie ma nastąpić 18 listopada.
Najważniejszym punktem obrad była sprawa zaopatrzenia w wodę mieszkańców miejscowości korzystających z wodociągu grupowego Miedzna Drewniana. Sprawa dotyczy prawie całej gminy.
Długotrwały problem z wodą, który pojawił się w lecie, został rozwiązany, ale w każdej chwili może powrócić. Dlatego wspólnie z gośćmi z Opoczna, dyskutowano o najlepszej metodzie dostarczania wody w sytuacjach kryzysowych.
Urząd Gminy zgłosił się do geologa Beaty Wiktorowicz, o wydanie opinii, co do możliwości budowy studni głębinowej na terenie Białaczowa. Mająca możność wypowiedzenia się na sesji, stwierdziła jednoznacznie, że wydajność takiej studni byłaby bardzo niska. Wynosiłaby jedynie 15 m3 na godzinę. Dlatego, aby uzyskać zakładaną przez urzędników wydajność 40 m3 na godzinę, trzeba wybudować na tym terenie, aż trzy studnie. Koszt budowy jednej z nich to wydatek rzędu 150-200 tys. zł. Do tej i tak wysokiej sumy, dochodzą jeszcze wydatki związane z oczyszczeniem wody. Warto wspomnieć, że na terenie gminy znajdują się miejsca obfitujące w wodę, jednak poza Białaczowem. Budowa studni poza jego obszarem, nie jest jednak dobrym pomysłem z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ koszty doprowadzenia wody z każdego innego miejsca w gminie byłyby olbrzymie. Nie można więc budować jej ani w samej miejscowości, ani w bliskiej okolicy. Ot, błędne koło.
Wobec zaistniałej sytuacji, doskonałym wydaje się być pomysł, zaproponowany przez Jacka Pacana. Według niego najlepszym rozwiązaniem jest połączenie wodociągów Białaczowa i Opoczna. Rozwiązałoby to problem z zaopatrzeniem w wodę w sytuacjach kryzysowych i pozwoliło na spokojne oczyszczanie skażonych nitek wodociągu. W razie potrzeby jedna gmina wsparłaby drugą. Z informacji prezesa PGK wynika, że sprowadzana w ten sposób woda, byłaby tylko nieznacznie droższa, niż obecnie. Gmina Opoczno ma i tak zamiar wybudować przepompownie w Sielcach, nieopodal szkoły, więc wystarczy zamontować jedynie pompy o większej mocy, a problem znikłby zupełnie. Jedyny szkopuł - zauważony przez sołtysów - to odległy termin budowy przepompowni, która ma zostać oddana do użytku dopiero w 2012 roku. Wójt w odpowiedzi na owo pytanie, przypomniał swoją niedawną rozmowę z burmistrzem, który zapewnił, że projekt może w razie potrzeby być przyspieszony o rok. Zebranych poruszyła także kwestia finansowania budowy nitki łączącej wspomniane gminy. Wyczerpujących informacji w tej sprawie udzielił wójt, przy pomocy prezesa Jacka Pacana. Według wstępnych założeń, każda strona miałaby zbudować sieć na swoim terytorium, a koszty jej budowy na terenie Białaczowa, miałyby w większości pochodzić z funduszy strukturalnych.
Radni, w następnej części sesji, wyrazili zgodę na zmiany w budżecie gminy na 2009 rok, a także przyjęli „Plan odnowy miejscowości Sobień, Petrykozy i Parczów". Zmienili uchwały nr XXIX/176/2009 Rady gminy Białaczów, z dnia 9 września 2009 roku, w sprawie uchwalenia zmian Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2009-2016 oraz nr XXIX/177/2009 z tego samego dnia, w sprawie zatwierdzenia „Planu rozwoju lokalnego gminy na lata 2008-2016".
Wracając do sprawy zaopatrzenia w wodę mieszkańców gminy to wydaje się, że ze wszystkich alternatyw, połączenie nitek wodociągu Białaczowa i Opoczna, wydaje się być najlepszą. Ku niej skłania się także wójt Jan Jóźwik. Radni mają pewne wątpliwości, ale warto pamiętać, że jest to na razie tylko propozycja, z której można, ale nie trzeba korzystać. Warto jednak nad nią się zastanowić. Wszelkie decyzje wymagają czasu i muszą być podjęte w wyniku konsultacji szeregu fachowców. Miejmy nadzieję, że wspomniana sprawa zostanie szybko rozwiązania, bo chodzi przecież o zdrowie ludzi.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (640) z dnia 16 Października 2009r.
W dziale Białaczów dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »