tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRZYJMĘ pracownika przy pracach konserwacyjnych ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pracownika do szlifowania elementów ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Gry interaktywne

 
Biblioteka Pedagogiczna poleca

Współdziałanie i współpraca to bardzo ważne elementy pracy w grupie. Są one ważnym czynnikiem kształtującym dobre relacje w szkole, w domu, a potem w pracy. Najlepszym sposobem doświadczania tych interakcji są wesołe gry i zabawy. W odróżnieniu od tradycyjnych metod nauczania, gry i zabawy interakcyjne uwzględniają myśli i uczucia danego uczestnika, a przede wszystkim pobudzają jego chęć do zabawy i nauki.
Przykładem literatury na ten temat jest pozycja Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży. Cz. 3. Klaus W. Vogel. Kielce, Wyd. „Jedność”, 2009, nr inw. 29731. Autor prezentuje w niej gry wyzwalające dużą aktywność uczniów, możliwość równomiernego współzawodnictwa, współpracy prowadzącej często do spójności grupy. Prowadzący często wycofuje się, dzięki czemu uczestnicy doświadczają pobudzającego i wspierającego potencjału grupy. Prezentowane zabawy i gry wyzwalają w dzieciach ciekawość i radość z uczenia się, wprowadzają nowe normy zachowania, uczą otwarcie komunikować się, stawiać żądania, pomagać innym, podejmować decyzje i rozwijać odpowiedzialność. Mogą one często zmienić nastawienie do nauki. Pozycja może być polecana nauczycielom, wychowawcom jako lektura na tworzenie dobrego klimatu w grupie i właściwego kształtowania osobowości młodych ludzi.
Inną pozycją na temat kształtowania dobrych relacji w grupie jest książka Justyny Święcickiej: Ja i grupa: trening dla uczniów. Wyd. 2 Warszawa,: Difin, 2010, nr inw. 29730. Autorka proponuje mnóstwo zabaw i ćwiczeń rozwijających umiejętności społeczne uczestników. Sygnalizuje, jak uczeń gimnazjum może poczuć się kimś ważnym i wyjątkowym, mieć własne zdanie, jak może dzielić się pomysłami i pracować w zespole. Publikacja może okazać się niezwykle przydatna nauczycielom i wychowawcom na zajęciach dotyczących budowania dobrych relacji uczniów z innymi ludźmi.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 52 (703) z dnia 23 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »