tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Grudzenianki i grudzenianie doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Grudzeniu Lesie powstało w 2007 roku. Pierwszą przewodniczącą wybrano Martę Nowak?Jędrzejewską, która pełniła tę funkcję przez sześć lat. W marcu 2013 roku na czele koła stanęła Wiesława Zięba, a obecnie zarządza nim Anna Rosiak. Z reguły do tego typu stowarzyszeń należą jedynie kobiety. Pod tym względem KGW w Grudzeniu Lesie różni się od innych kół, bowiem ma w swoim składzie dwadzieścia kobiet i aż dziesięciu mężczyzn. Dlatego postanowiliśmy zrobić wyjątek i nadać tytuł artykułowi:


Omawiając ponad dwadzieścia KGW z gminy Opoczno oraz, jak do tej pory, siedem z gminy Sławno, nie spotkaliśmy się z tym, by w zarządzie koła figurowali mężczyźni. Aż do teraz. Zastępcą przewodniczącej wybrano Marka Sadłeckiego. Skarbniczką została natomiast Barbara Zielińska.
Do ostatnich wyborów, które miały miejsce kilka tygodni temu, do koła należało jedynie osiem osób, w tym jeden "rodzynek" płci męskiej, Marek Myśliwiec. Inni panowie, tak jak ma to miejsce w innych kołach z terenu powiatu, angażowali się działalność grupy, bezpośrednio jednak do niej nie należąc.
Jak widać na przykładzie koła w Grudzeniu Lesie, czasy i poglądy się jednak zmieniają. Koło Gospodyń Wiejskich, jak sama nazwa wskazuje, do tej pory zarezerwowane było wyłącznie dla kobiet. Obecnie jednak coraz więcej mężczyzn wykazuje potrzebę przynależności do tego typu grupy oraz aktywnego udziału w życiu kulturalnym wsi. Kto wie, być może w niedalekiej przyszłości, aby mężczyźni oficjalnie należący do koła nie czuli się dyskryminowani, potrzebna będzie zmiana nazwy na Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich?
Ostatnio KGW w Grudzeniu Lesie zaczęło działać praktycznie z poczwórną siłą. Ośmioosobowy skład został wzbogacony o trzynaście nowych członkiń i dziewięciu członków. Na tym jednak grupa nie chce zaprzestać. ? Swoją aktywną działalnością cały czas zachęcamy mieszkanki i mieszkańców naszej wsi, którzy wraz z nami nie stanowią składu koła, do działalności w nim ? zapewnia członkini Wiesława Zięba.
KGW w Grudzeniu Lesie bierze czynny udział w dożynkach gminnych, Festiwalu Pieśni Maryjnych, wieczorze sobótkowym, przeglądzie stołów wigilijnych oraz wielu innych imprezach organizowanych na terenie gminy Sławno. Poza tym grupa wystawiła także dwa skecze, których autorką jest członkini Barbara Myśliwiec.
Wśród członków koła nie brakuje takich, którzy zasługują na szczególne uznanie. Wyjątkowo utalentowaną gospodynią jest hafciarka Anna Kucharska. Cała grupa może poszczycić się natomiast corocznym udziałem w konkursie na najładniejszy wianek sobótkowy. ? To już taka nasza tradycja. Jesteśmy dumni z tego, że wykonane przez nas prace podobają się ludziom, którzy je oglądają ? mówi Wiesława Zięba.
Koło czerpie fundusze na działalność z comiesięcznych składek członkowskich. Grupa nie spotyka się regularnie i organizuje spotkania w zależności od potrzeb. Niestety, debaty i różnego rodzaju prace odbywają się przeważnie "pod chmurką" lub u członkiń w domach, gdyż KGW w Grudzeniu Lesie nie doczekało się jeszcze świetlicy wiejskiej.
Największym sukcesem grudzenianek i grudzenian było zorganizowanie niezapomnianego spotkania integracyjnego, które odbyło się pod namiotami. Co istotne, gospodynie i gospodarze sami zgromadzili na ten cel środki finansowe, ale jak twierdzą, było warto!




Wianek sobótkowy KGW w Grudzeniu Lesie ? Wincentynów 2012





Członkinie KGW w Grudzeniu Lesie podczas dożynek gminnych w Sławnie w 2010 roku



Ostatki w remizie w Prymusowej Woli ? grudzenianki triumfują po udanym wystawieniu skeczu


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (831) z dnia 14 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »