Andrzej Oliwa (z prawej) i Marek Węglarz z SAP
Andrzej Oliwa, nieprofesjonalny artysta plastyk, jest w Opocznie, w środowisku ludzi interesujących się sztuką postacią znaną. W swoim rodzinnym mieście, w którym się wychował miał kilka wystaw, ostatnią na przełomie 2009/2010 roku w Muzeum Regionalnym. Ponieważ w Opocznie nie ma stowarzyszenia, klubu czy innej organizacji (a szkoda) skupiającej ludzi parających się amatorskim uprawianiem sztuk plastycznych, związał się z działającym od 43 lat Tomaszowskim Stowarzyszeniem Amatorów Plastyków. Artyści poznali się przy okazji wystawy w opoczyńskim muzeum, na której prezentowane były prace tomaszowian. Ludzie mający podobne zainteresowania lgną do siebie, więc pan Andrzej został członkiem Tomaszowskiego SAP. Zaowocowało to jego udziałem w wystawie zbiorowej organizowanej corocznie w tomaszowskim Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w końcówce 2009 roku.
Teraz przyszedł czas na wystawę indywidualną. Do Tomaszowa Andrzej Oliwa zawiózł płaskorzeźby, świątki i obrazy na deskach inspirowane ikonami. Pokazywane są w swoistej galerii SAP jaką stała się obszerna czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wystawa w Tomaszowie Mazowieckim wzbudza zainteresowanie choćby dlatego, że wśród członków SAP, którzy często prezentują swoje prace w czytelni MBP, nikt nie tworzy ikon lub obrazów stylizowanych na ten rodzaj malarstwa. Płaskorzeźby podobają się bardzo ze względu na tematykę, m.in. łowiecką, sakralną, obyczajową czy po prostu zdobniczą.
Wernisaż wystawy na który przyszło sporo tomaszowian miał miejsce 18 lutego, a wystawa w Tomaszowie będzie eksponowana do końca miesiąca.
|